Alar Anton: puitmajasektorist saab taas ekspordivedur, aga kasvama peab käive, mitte tööjõukulud
Puitmajatootja Finnlog tegevjuht Alar Anton on kindel, et puitmajasektor tuleb kriisist välja ja taastab oma positsiooni Eesti ekspordivedurina, aga selleks on vaja tõsta meie ettevõtete efektiivsust nii, et kasvaks käive, mitte tööjõukulud.
Finnlogi tegevjuht Alar Anton usub puitmajasektori helgesse tulevikku, kuid selleks on vaja tootmise efektiivsust oluliselt tõsta. Foto: Johanna Adojaan
Konverentsil Puidutööstuse äriplaan 2025 esinenud Anton meenutas, et kui nad Finnlogiga 2003. aastal alustasid, müüdi maju hinnaga 10 000 krooni ruutmeetri kohta. Ehitajate palgad olid toona keskmiselt 5000 krooni kuus. Tänaseks on ruutmeetri hind tõusnud 3000 euroni, kusjuures ehitajate töötasud on nüüdseks ligikaudu 3000 eurot kuus ehk võrdne ruutmeetri hinnaga. „Minu arvutuste järgi on elu läinud kaks korda paremaks,“ ütles Anton.
Palk- ja elementmajade tootjal Finnlog õnnestus Ukrainale turule müüa kaheksa maja, millest esimesed peaksid kohale jõudma juba sel aastal, rääkis ettevõtte juht Alar Anton Äripäeva raadiole.
Viimased kaks aastat olid väga head, aga eelolev tuleb kindlasti kehvem, ennustas käsitöö palkmaju tootva Hobbitoni tegevjuht Andrus Prangli vastuses Tööstusuudiste arvamusliidrite küsitlusele. Sama meelt on ka teised puidusektoriga seotud tööstusjuhid.
“Ei ole lihtsalt uusi tellimusi,” tõdes Jõgeva lähedal puitmaju tootnud Puumajatehase OÜ tegevjuht Andres Poom. Kuna Põhjamaade tugudel kukkus nõudlus ära, pani majatootja oma tootmisliinid lõplikult seisma, koondas töötajad ja andis pankrotiavalduse sisse.
Statistikaameti andmetel vähenes esimesel poolaastal kaupade eksport 11%, mida põhjustas töötleva tööstuse ja kütuste väljaveo langus, samuti rahvusvaheliste kaubaturgude nõrk nõudlus ja geopoliitilised pinged. Kuigi olukord on keeruline, prognoosivad eksperdid majanduse kasvu ja ettevõtjatel on võimalus laiendada ärimahtusid uute koostööpartnerite kaudu.