Uuring: Eesti tööstuse tehnoloogiainvesteeringud on kasvamas, tänavu investeeritakse 251 miljonit
Tööstusettevõtted planeerivad tänavu investeeringute eelarvet kasvatada keskmiselt 5,3 protsenti, kuid keskmised ja väiksemad tööstused planeerivad investeeringute märkimisväärselt suuremat kasvu, selgus Swedbanki tööstusuuringust.
Digitaliseerimise puhul on pikemaajaliselt näha positiivset trendi ehitusmaterjalide tööstuses, kus uuringus osalenud ettevõtete keskmine protsesside digitaliseeritus on aasta-aastalt tõusnud, märgib Swedbanki tööstusosakonna juht Raul Kirsimäe.
Foto: Kaarel Langemets
Iga viies euro investeeritakse uute tehnoloogiate kasutuselevõtuks, et tõsta ettevõtete konkurentsivõimet, seisab pressiteates.
Swedbanki tööstusuuringust selgus kaks üllatavat asja
Eelmised aastad on Eesti tööstusele toonud kaasa kiireid muutuseid ja tõsiseid väljakutseid. Koroonaperiood algas tööstusettevõtete jaoks tõelise šokiga. 2020 suvest-sügisest nägime kiiret nõudluse taastumist. Ka 2021. aastal alanud hinnakasvuga tulid tööstusettevõtted toime – nõudlus püsis tugev ja mitmed sektorid tegid rekordtulemusi, kirjutab Swedbanki tööstusosakonna juht Raul Kirsimäe.
Swedbanki korraldatud tööstuseuuringu põhjal usuvad ettevõtete juhid, et tänavu käive, toodangumaht ja kasumlikkus keskmiselt langevad. Investeeringutega jätkatakse ning töötajate palk eesootaval aastal kasvab.
Rekordiline inflatsioon, probleemid tarneahelates, energiakriis ja tõusvad intressid on märksõnad, millega meie majandus ja tööstussektor peavad tänavu rinda pistma. Mitmes mõttes on tegu dünaamilisema ja kriitilisema situatsiooniga kui tahavaatepeeglist paistev koroonakriis, kirjutab Swedbanki tööstusosakonna juht Raul Kirsimäe.
Eesti ettevõtjad otsivad kasvu välisturgudelt, ent samal ajal näitab Euroopas ettevõtete pankrotistatistika kasvutrendi. Ekspordiriskid ei ole enam nišiteema – see on kasvu takistav reaalsus, millega peab arvestama iga juht, kelle kliendid ja kasvuambitsioonid asuvad piiri taga.