Kuulujutud Hiina taasavamisest tõukasid metallihinnad tõusuteele
Kuulujutud, et Hiina kavatseb leevendada oma COVID-poliitikat ja riigi taasavada, tõstsid Londoni metallibörsil mitteväärismetallide hindu. Nikli kolme kuu futuurid tõusid lausa 8,2 protsenti.
Pildil vasemaak. Ka vase hind pööras kuulujuttude peale tõusuteele.
Foto: Unsplash
Fastmarkets vahendab finantsettevõtte Marexi metallide osakonna juhi Zenon Ho andmeid, mille kohaselt oli teisipäeva hommikul rääkinud riigi taasvamiskomitee moodustamisest Hiina poliitbüroo alaline liige Wang Huning. Kinnitamata andmetel kavatseb loodav komitee hinnata nakatumist USAs, Hongkongis ja Singapuris, et hinnata võimalusi järgmisel aastal Hiina riik uuesti avada. Nende kuulujuttude levides tõusid ka metallihinnad.
Hüppeliselt kasvavad energiahinnad on toonud kaasa ajutised tootmiskärped mitmes terasetehases üle Euroopa, sealhulgas roostevaba terase tootmises. Jätkuvad ka spekulatsioonid võimalike täiendavate kärbete üle nikli- ja kroomitootmises, selgub Fastmarketsi ülevaatest.
Kuna metallide teekond tagasi ringlusesse on aegalene, ei kao kaevandmaine kuhugi, kinnitab jätkusuutliku kaevandamise ekspert Tony Hand. Sellest sügisest on Hand Tallinna Tehnikaülikooli jätkusuutliku kaevandamise projektijuht.
Tööstusmetallide hinnad langesid teises kvartalis enam kui veerandi võrra, mis on suurim kukkumine alates 2008. aasta lõpust. Peamiste põhjustena tuuakse välja Hiina koroonaviiruse piirangud, inflatsioon, intressimäärade tõus ning kasvanud risk majanduslanguseks.
Eesti ettevõtjad otsivad kasvu välisturgudelt, ent samal ajal näitab Euroopas ettevõtete pankrotistatistika kasvutrendi. Ekspordiriskid ei ole enam nišiteema – see on kasvu takistav reaalsus, millega peab arvestama iga juht, kelle kliendid ja kasvuambitsioonid asuvad piiri taga.