Mullu novembris aasta töösturi tiitli pälvinud Estonian Celli juht Siiri Lahe sai tiitli ametlikult vastu võtta alles pool aastat hiljem. Äripäev, Tööstusuudised.ee ja ABB käisid laureaati õnnitlemas 19. mail ettevõtte Kunda tehases.
- Harro Puusild, Siiri Lahe ja Jukka Patrikainen Foto: Tööstusuudised.ee
Aasta tööstur 2021 kuulutati välja 17. novembril 2021 konverentsil "Tööstuse äriplaan 2022", kus Siiri Lahe ise kahjuks osaleda ei saanud. ABB Balti riikide juht Jukka Patrikainen ning Äripäeva esindaja ja Tööstusuudised.ee juht Harro Puusild külastasid 19. mail Estonian Celli tehast, et laureaati õnnitleda ja tiitel ametlikult üle anda.
Siiri Lahe on Estonian Celli juhtide hulka kuulunud juba ligi kümme aastat ja andnud selle aja jooksul ettevõtte arengusse märkimisväärse panuse. Lahet kirjeldatakse kui koostööle orienteeritud tööstusjuhti, kes väärtustab avatust ja koostöövalmidust nii töötajate, klientide kui partneritega. Lahe on teinud ettevõtte arendamise nimel n-ö vaikset järjepidevat tööd.
Lahe on öelnud, et tööstus on edukate riikide majanduse selgroog. "Tööstus toetab Euroopat eesmärgi "Puhas planeet kõigile" saavutamisel. Euroopa pikaajaline strateegiline nägemus hõlmab jõukat, kaasaegset, konkurentsivõimelist ja kliimaneutraalset majandust, aga seda ei ole võimalik saavutada käsitööle ja naturaalmajandusele tagasi minnes," usub tippjuht.
"Peaksime Eestis söandama uhkemalt tööstusest rääkida," rõhutab Siiri Lahe. "Edendada tuleks kaasaegset keskkonnahoidlikku tööstust. Rõhuasetus peaks olema kohalikke ressursse väärindava tööstuse arendamisel."
Aasta töösturi konkurss toimus 2021. aastal juba neljandat korda. Konkursile esitati mullu kokku kaheksa kandidaati, kellest lisaks Siiri Lahele jõudsid žürii otsusel kolme nominendi hulka ka Skeleton Technologiese asutaja Taavi Madiberk ja SRC Groupi omanik Hannes Lilp.
Aasta töösturit valivad nii žürii kui Tööstusuudiste ja Äripäeva lugejad. Mullu kuulusid žüriisse Aasta tööstur 2020 ja Chemi-Pharmi omanik Ruth Oltjer, ABB Balti riikide juht Jukka Patrikainen, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse juhatuse esimees Peeter Raudsepp, Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tööstusvaldkonna juht Andri Haran ning Äripäeva peadirektor Igor Rõtov.
Aasta töösturit valiti tänavu neljandat korda. Varem on tiitli pälvinud Chemi-Pharmi asutaja Ruth Oltjer, Hekoteki omanik Heiki Einpaul ja Cleveroni asutaja Arno Kütt.
Seotud lood
Aasta töösturi nominendi ja Estonian Celli juhatuse liikme Siiri Lahe sõnul on Eesti tööstusel üks suur probleem, mille lahendamise nimel tuleb kõigil tööstusettevõtetel tööd teha.
Tahame rohkem ära teha ja vähem rääkida, aga saame aru, miks meile seda tähelepanu vaja on, ütleb aasta töösturi nominent ja SRC Groupi juht Hannes Lilp.
Eestil pole 100 Skeletoni tarvis, lumepalli veerema panemiseks piisab viiest, ütleb superkondensaatorite tootja Skeleton Technologies’i asutaja ja juht Taavi Madiberk. Ning lisab, et kuna edukate rohe- ja süvatehnoloogia start-up`ide juured pärinevad teadusringkondadest, on ettevõtjate ja teadlaste ühine tegutsemine ja riigi ahvatlevad motivatsioonipaketid üliolulised.
Pakendivaldkond on majanduse peegel, sest pakendite tellimuste maht näitab selgelt, kuidas läheb ettevõtetel toidu-, elektroonika-, mööbli- või keemiatööstuses. Multipakend Tootmine OÜ tegevjuht Mihhail Tšernjak nendib, et ajad pole lihtsad, kuid tänu heale partnerlusele pikaajalistele klientidega saadakse hakkama ka keerulisematel perioodidel.