Aasta töösturi nominendi ja Estonian Celli juhatuse liikme Siiri Lahe sõnul on Eesti tööstusel üks suur probleem, mille lahendamise nimel tuleb kõigil tööstusettevõtetel tööd teha.
- "Tööstus on edukate riikide majanduse selgroog," rõhutab aasta töösturi nominent Siiri Lahe. Foto: Andras Kralla/Äripäev
"Euroopa pikaajaline strateegiline nägemus hõlmab jõukat, kaasaegset, konkurentsivõimelist ja kliimaneutraalset majandust, aga seda ei ole võimalik saavutada käsitööle ja naturaalmajandusele tagasi minnes," ütles tippjuht Siiri Lahe Tööstusuudistele antud intervjuus.
Seotud lood
Vastupidiselt mainekatest uuringutest kõlama jäänud arvamusele ei ole Eesti maksusüsteem tööstussektori jaoks konkurentsivõimeline, selgus riigi tellitud uuringust. Eesti suurtöösturid maksavad peamiste konkurentidega võrrreldes ebaproportsionaalselt kõrgeid keskkonnatasusid.
Ida- ja Lääne-Virumaal tegutsevad suurtööstused saatsid valitsusele ühispöördumise, milles paluvad esimesel võimalusel kehtestada taastuvenergia tasule maksulagi 15 protsendi tasemel tavamäärast.
Koroonapandeemiast tingitud turuolukorra ja madalate müügihindade tõttu vähenes haavapuitmassitootja Estonian Celli käive 2020. aastal 13 protsendi ehk 10,7 miljoni euro võrra 69,6 miljoni euroni.
Tööstused küsivad taastuvenergia tasule maksulage
Haavapuitmassitootja Estonian Cell kukkus koroonakriisi ajal pärast viimastel aastatel kasumis püsimist tugevasse kahjumisse. Firma tahab nüüd, et riik tuleks juba uuel aastal välja taastuvenergia tasu maksulaega.
Tallinna Lasnamäe Mehaanikakoolis on suurte muutuste aeg - käsil on inseneeria valdkonna õppekavade ja õpikeskkonna uuendamine ning uute õppekavade loomine. Juba järgmisel sügisel on põhikoolide lõpetajad oodatud õppima täiesti uutele, nelja-aastastele Inseneriakadeemia õppekavadele kahel õppesuunal: metallierialade hulka lisandub erialana “masintöötlustehnoloogiad” ja ehituserialade valikusse „hoone tehnosüsteemide tehnik“.