Statistikaameti selgitusel põhjustas tööstuse indeksite languse juuni võrreldes maiga erinev tööpäevade arv.
Tööstuse müügi-, ekspordi- ja uute tellimuste indeksid olid võrreldes maiga languses, sest mais oli 22 tööpäeva, juunis aga 20, selgitas Statistikaameti tööstus-, ehitus- ja energiastatistika talituse juhtivstatistik Lilian Bõkova.
Statistikaamet ei tee müügiindeksitele sesoonset korrigeerimist. Eelmisel aastal oli mai ja juuni tööpäevade arvu erinevus väiksem, kui mais oli 21 tööpäeva ja juunis 20.
Bõkova sõnul ongi reeglina juunis müügiindeks väiksem kui mais, kuna juunis on tavaliselt vähem tööpäevi ja puhkuste perioodi algus. Ja aasta madalaim tase on (võrreldes aasta keskmisega) alati juulis puhkuste tõttu, lisab ta.
Teiseks põhjuseks, miks indeksid möödunud aasta juunis võrreldes maiga tõusid, tänavu aga langesid, toob Bõkova kriisist taastumise perioodi. „Eelmise aasta puhul mõjutas kindlasti, et oli kriisist taasumise periood kui müük enamasti tõusis,“ ütles Bõkova.
Sesoonselt korrigeeritakse toodanguindekseid. Selle järgi olid tööstuse mahud siiski ka tänavu juunis võrreldes maiga väikeses kasvus, sest indeks näitas 1,5protsendilist tõusu.
Seotud lood
Statistikaameti avaldatud tööstustoodangu müügiindeksid näitavad Eesti tööstuse kasvutempo raugemist.
Tööstusettevõtete toodangu edasised kasvunumbrid kujunevad tagasihoidlikuks, kuna eelmisest aastast ees olevat võrdlusbaasi on ettevõtetel üha raskem ületada, kirjutab Swedbanki makroanalüütik Annika Paabut.
Statistikaameti andmetel kukkusid juunis võrreldes maiga tööstustoodangu mahud peaaegu kõigis valdkondades. Suurim kukkumine oli kalatootmises, mis aga statistikaameti hinnangul on tingitud sektori sesoonsusest.
Tööstusettevõtte tööprotsesside edukus algab töökindlatest ja vastupidavatest seadmetest. Lahendused, mis taluvad äärmuslikke töötingimusi ning toetavad kiiret ja täpset andmetöötlust, muudavad igapäevaprotsessid sujuvamaks ja efektiivsemaks. Tööstusseadmed aitavad vähendada seisakuid, tõsta tootlikkust ja kindlustada tööprotsesside sujuvuse ka karmides oludes ‒ olgu tegemist laohalduse, tootmise, toodete etiketeerimise või andmesisestuse ja -vahetusega.