Statistikaameti andmetel kukkusid juunis võrreldes maiga tööstustoodangu mahud peaaegu kõigis valdkondades. Suurim kukkumine oli kalatootmises, mis aga statistikaameti hinnangul on tingitud sektori sesoonsusest.
Ainsana kasvasid juunis võrreldes maiga tootmismahud puitlaastplaatide, ehitusplokkide ja õlle toomises. Samaks jäid mahud põlevkivi, jahust kondiitritoodete ja viina ning likööri-viinatoodete tootmises. Suurima languse tegid tootmismahud kalatööstuses (v.a konservid), kus mahtude langus võrreldes maiga oli 56%. Statistikaameti tööstus-, ehitus- ja energiastatistika talituse juhtivstatistiku Lilian Bõkova sõnul on kalatoodete tootmine sesoonne tegevus, kuna kalapüük ja tootmine toimuvad kevadel ja sügisel. Suvel on alati madalseis, kinnitab ta. „Seetõttu ei saa praegu rääkida langusest, siin on tegemist vaid sesoonse faktoriga.
Teine põhjus juuni mahtude allajäämisel võrreldes maiga on juuni väiksem tööpäevade arv. Kui mais oli tööpäevi 22, siis juunis 20.
Seotud lood
Statistikaameti avaldatud tööstustoodangu müügiindeksid näitavad Eesti tööstuse kasvutempo raugemist.
Erinevalt ülejäänud Eesti tööstussektorist on ehitusmaterjalide tööstuses tootmine languses jätkuvalt tagasihoidlike siseriiklike uusehituste mahtude tõttu.
Statistikaameti selgitusel põhjustas tööstuse indeksite languse juuni võrreldes maiga erinev tööpäevade arv.
Statistikaameti andmetel vähenes esimesel poolaastal kaupade eksport 11%, mida põhjustas töötleva tööstuse ja kütuste väljaveo langus, samuti rahvusvaheliste kaubaturgude nõrk nõudlus ja geopoliitilised pinged. Kuigi olukord on keeruline, prognoosivad eksperdid majanduse kasvu ja ettevõtjatel on võimalus laiendada ärimahtusid uute koostööpartnerite kaudu.