Tööstust ootab kasvu aeglustumine

Tööstusettevõtete toodangu edasised kasvunumbrid kujunevad tagasihoidlikuks, kuna eelmisest aastast ees olevat võrdlusbaasi on ettevõtetel üha raskem ületada, kirjutab Swedbanki makroanalüütik Annika Paabut.

Järgneb Annika Paabuti kommentaar:

Statistikaameti andmetel kasvas tööstusettevõtete toodang aastases võrdluses 24%, mis on mõnevõrra tagasihoidlikum kui eelnevatel kuudel. Toodangumahtude kasvu aeglustumise taga on peamiselt kõrgem võrdlusbaas – eelmisel aastal näitasid tööstustoodangu ettevõtted toodangumahu üle 20%-list aastakasvu just juulis. Edaspidiseks ootamegi pisut tagasihoidlikumaid aastakasvunumbreid.

Nagu varasematelgi kuudel vedas toodangumahtude kasvu peamiselt välisnõudlus (Statistikaameti andmetel müüdi välisturule ligikaudu 70% kogu töötleva tööstuse toodangust), kuid samas on täheldada ka sarnaselt eelnevatel kuudel sisenõudluse kasvu. Töötleva tööstuse allharudest näitasid tugevaid aastakasve elektroonikatööstus (arvutite, elektroonika ja optikaseadmete tootmine, 194,6%), masinate ja seadmete tootmine (84%) ning puidutöötlemine ja puittoodete tootmine (13%) (sesoonselt korrigeeritud andmed). Metallitootmine kahanes kolmandiku võrra ning see ilmselt tuleneb suvisest puhkuseperioodist.

Tööpäevade arvu ja sesoonselt korrigeeritud andmetel kasvas tööstustoodang juunis kuises võrdluses 1,5% ning töötlevast tööstuses 0,3% viidates siiski jätkuvale tööstustoodangu kasvule.

Üldjoontes võib öelda, et töötleva tööstuse arengud on üsna stabiilsed ning juunis olulisi üllatusi ei olnud. Nagu öeldud, ootame aasta teisel poolel tagashoidlikumat aastakasvu ning seda peaasjalikult võrdlusbaasi tõttu. Samas esineb siiski positiivne risk ehk teisisõnu, meie peamiste partnerriikide kiire kasv ning sellest tulenev välisnõudluse kasv võib aga kasvunumbreid kasvatada enam kui seni eeldatud.

Osale arutelus

  • Tanel Raig

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

Teabevara