Selle aasta jaanuaris oli elektri hind Põhjala elektribörsil NordPool eriti heitlik, mis kokkuvõttes tähendab Rootsi tarbijatele lisakulu 720 miljonit Rootsi krooni ehk 1,1 miljardit Eesti krooni, kirjutab Rootsi majandusleht Dagens Industri.
Iga kolmas Rootsi majapidamine ei ole elektri hinda fikseerinud – nendele tuleb jaanuari elektriarve eriti krõbe, kirjutab leht.
Jaanuaris kõikus elektri hind NordPooli börsil päeva sees kohati mitmesaja protsendi võrra, kuna ilm oli külm ja mitmed tuumajaamad töötasid hooldustööde tõttu vähendatud võimsustega. Keskmiselt tuli jaanuaris elektri hinnaks 130 ööri kWh ehk ligi kaks Eesti krooni. See on 30 ööri võrra kõrgem hind kui 2009. a jaanuaris.
Elumaja omanikule tuleb jaanuarikuu arve mullusega võrreldes ligi 700 Rootsi krooni kallim, ütles Energiaturuinspektsiooni turujärelevalve osakonna juht Tommy Johansson.
Nordpool oli jaanuaris ägeda kriitikatule all, kuid Johanssoni sõnul on tegemist hästi toimiva turuga. „Elekter on unikaalne kaup, seda tuleb toota ja tarbida üheaegselt ning seda mõjutab ka ilmastik. Nii ongi börsil suured hinnakõikumised,“ ütles ta.
Küll aga möönab Johansson, et turg vajab suuremat läbipaistvust. Praegu kujuneb hind oksjonilaadses olukorras, kus pakkumised on salajased.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Läinud reedene hinnarekord Põhjala elektribörsil Nordpool, kus kWh hetke turuhind kerkis juba kolmele Rootsi kroonile, sundis osasid energiamahukaid firmasid tootmist piirama, tänaseks on külm järgi andnud ja hinnad rahunenud.
Moodsad laolahendused sisaldavad lisaks digitaalsele tarkvarale ning robottõstukitele pool- ja täisautomaatseid riiulisüsteeme, tornladusid ning komplektseid turvalahendusi, mis lahendavad kogu ettevõtte siselogistika. Willenbrock Baltic OÜ projektijuht Jaan Viita rõhutab, et oluline on vaadata siselogistikat tervikuna, sest vaid nii saab välja töötada maksimaalset kasu toova terviklahenduse.