Rootslastele elektribörsi kaosest soolane arve

Selle aasta jaanuaris oli elektri hind Põhjala elektribörsil NordPool eriti heitlik, mis kokkuvõttes tähendab Rootsi tarbijatele lisakulu 720 miljonit Rootsi krooni ehk 1,1 miljardit Eesti krooni, kirjutab Rootsi majandusleht Dagens Industri.

Iga kolmas Rootsi majapidamine ei ole elektri hinda fikseerinud – nendele tuleb jaanuari elektriarve eriti krõbe, kirjutab leht.

Jaanuaris kõikus elektri hind NordPooli börsil päeva sees kohati mitmesaja protsendi võrra, kuna ilm oli külm ja mitmed tuumajaamad töötasid hooldustööde tõttu vähendatud võimsustega. Keskmiselt tuli jaanuaris elektri hinnaks 130 ööri kWh ehk ligi kaks Eesti krooni. See on 30 ööri võrra kõrgem hind kui 2009. a jaanuaris.

Elumaja omanikule tuleb jaanuarikuu arve mullusega võrreldes ligi 700 Rootsi krooni kallim, ütles Energiaturuinspektsiooni turujärelevalve osakonna juht Tommy Johansson.

Nordpool oli jaanuaris ägeda kriitikatule all, kuid Johanssoni sõnul on tegemist hästi toimiva turuga. „Elekter on unikaalne kaup, seda tuleb toota ja tarbida üheaegselt ning seda mõjutab ka ilmastik. Nii ongi börsil suured hinnakõikumised,“ ütles ta.

Küll aga möönab Johansson, et turg vajab suuremat läbipaistvust. Praegu kujuneb hind oksjonilaadses olukorras, kus pakkumised on salajased.

Osale arutelus

  • Sirje Rank

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara