Potentsiaalsed biorafineerimistehased on selguse ootel
Viis Eestisse puidu biorafineerimistehaste rajamist kavandavad ettevõtted lootsid jaanuaris saada selgust, kellega RMK sõlmib pikaajaline lepingu paberipuidu tarneteks. Kuna hindamiskomisjon võitjat ei valinud, läheb puidukogus oksjonile.
RMK hindamiskomisjon tegi oma otsuse teatavaks 10. jaanuaril.
Foto: Liis Treimann
Läinud aasta algul kuulutas riigimetsa majandaja RMK välja uuendusliku plaani – kuna Eestis väheväärtusliku puidu, peamiselt paberipuidu töötlemisvõimalusi napib ja suurem osa sellest sortimendist müüakse Skandinaavia tselluloositehastele, saavad Eestisse selle puidu töötlemisvõimaluse rajajad sõlmida RMKga pikaajalise puiduostu lepingu. Pakkumine käis 700 000 m3 paberipuidu ja 140 000 m3 raidmete kohta.
Riigimetsa Majandamise Keskuse juhatus otsutas hindamiskomisjoni ettepanekul kvalifitseerida kõik viis ettevõtet, kes soovivad puidu keemilise või mikrobioloogilise väärindamise tehase rajamiseks sõlmida RMK-ga kestvuslepingut.
Puidu keemilise töötlemisega tegelev Fibenol alustab Valmiera tööstuspargis tasuvus- ja keskkonnamõjude uuringut, et hinnata asukoha võimalusi biorafineerimistehase rajamiseks, teatas Fibenol Latvia.
Saates „Mets ja majandus“ on külaliseks VKG biotoodete arendusjuht Lauri Raid, kellega räägime Lüganuse valda planeeritava biotoodete tehase arendusest. Poole aasta pärast on lõppemas tehase eriplaneering ning siis saab selgeks, kas planeeritavasse asukohta Lüganuse valda on võimalik tehast rajada.
Eesti ettevõtjad otsivad kasvu välisturgudelt, ent samal ajal näitab Euroopas ettevõtete pankrotistatistika kasvutrendi. Ekspordiriskid ei ole enam nišiteema – see on kasvu takistav reaalsus, millega peab arvestama iga juht, kelle kliendid ja kasvuambitsioonid asuvad piiri taga.