Euroopa Liidu eraettevõtted suurendasid 2022. aastal märkimisväärselt oma investeeringuid teadus- ja arendustegevusse, kuid kogusumma jääb alla Hiina ja USA ettevõtete panustele.
- Eestis on ettevõtted panustanud teadus- ja arendustegevusse suuremal määral kui riik. Foto: Toomas Kelt
Väljaanne Science Business viitab Eurostati andmetele, mille järgi panustasid 2500 maailma suurima ettevõtete hulka kuuluvad Euroopa Liidu ettevõtted teadus- ja arendustegevusse 2021. aastaga võrreldes 13,6% rohkem, USAs oli kasv 12,7% ja Hiinas 16,5%. Ühtekokku investeerisid suurimad ettevõtted üle maailma 2022. aastal arendustegevusse ligi 1250 miljardit eurot, mis on aasta varasema perioodiga võrreldes 141 miljardit eurot rohkem.
Seotud lood
Tööstusuudised.ee uuris tööstusjuhtidelt, kuhu praegu investeeritakse ja milline on sektori lähikuude väljavaade. Sõna saavad elektroonika-, metalli- ja masina-, pakendi- ja toidutööstuse ettevõtete juhid.
Hiljuti aasta ettevõtteks ja aasta innovaatoriks tunnistatud biotehnoloogiaettevõte Icosagen on võtnud eesmärgiks arendada uusi efektiivseid ravimeid. Saates "Fookuses: tark tööstus" räägime ettevõtte käekäigust ja üldisemalt Eesti teadmusmahukast tööstusest. Saatekülalisteks on Icosageni teadusdirektor Mart Ustav juunior ja EASi rakendusuuringute osakonna arendusjuht Mart Toots, saadet juhib Toomas Kelt.
Eesti majanduskasvu saavad vedada tipptasemel tootlikkusega ettevõtted, kellel on piisavalt uurimis-arendusvõimekusega töötajaid ning suutlikkus jõuda eksperimentaalarendusest valmistoote turunduse ja müügini, selgub OSKA uuringust.
Tallinna Lasnamäe Mehaanikakoolis on suurte muutuste aeg - käsil on inseneeria valdkonna õppekavade ja õpikeskkonna uuendamine ning uute õppekavade loomine. Juba järgmisel sügisel on põhikoolide lõpetajad oodatud õppima täiesti uutele, nelja-aastastele Inseneriakadeemia õppekavadele kahel õppesuunal: metallierialade hulka lisandub erialana “masintöötlustehnoloogiad” ja ehituserialade valikusse „hoone tehnosüsteemide tehnik“.