Masinaehitusettevõtte E-Profiili juhatuse liikmed astusid kohtu ette, kus neid süüdistatakse ettevõtte majandusliku olukorra miljonite eurode ulatuses ilusamaks moonutamises ning pankadelt pea 20 miljoni euro väljapetmises. Süüdistavate sõnul on kogu asja taga hoopis töötajad.

- E-Profiili endised juhatuse liikmed Toomas Jõgi (vasakul) ja Martin Mehilane (paremal) astusid kohtu ette.
- Foto: Liis Treimann
Süüdistuse saanud E-Profiili endised juhatuse liikmed Toomas Jõgi ja Martin Mehilane esimesel kohtuistungil end süüdi ei tunnistanud. Sealjuures võttis Jõgi kaitsja seisukoha, et juhatuse liikmed ei olnud pettusest teadlikudki, kuna usaldasid ettevõtte finantsosakonna töötajaid. Prokuröri sõnul ei saa olla miljonitesse ulatuvad vead juhuslikud, mis võvad ettevõte juhtidele märkamata jääda.
„Jääb mulje, et juhatuse liikmed olid justkui tankistid, kes ei teadnud ettevõtte tegevusest midagi ja panid lihtsalt dokumentide allkirju ja tegelikud niiditõmbajad olid tavatöötajad, kes kogu plaani ellu kutsusid ja läbi viisid,“ peegeldas prokurör Marek Soomaa süüdistatavate selgitusi.
Loe täispikka lugu
Äripäevast.
Artikkel jätkub pärast reklaami
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Metallitööstuse E-Profiil pankrotimenetluses on lootust osa rahast kätte saada vaid LHV pangal, kelle nõuded olid pandiga tagatud. Varasema info järgi oli tööstus LHV-le võlgu 13,9 miljonit eurot. Ülejäänud võlausaldajad midagi peale valusa õppetunni ei saa.
Pankrotihaldur Sirje Tael pani tööstusfirma E-Profiili vara miljonite eurodega müüki.
Hiigelpankrotistuja E-Profiili vara müügist sai ainsa võlausaldajana raha kätte LHV. Kuna jagamisele läks vaid veerand miljonit eurot, tuli pangal siiski 12,7 miljonit eurot ehk tööstusele laenatud summast enamik korstnasse kirjutada.
Ettevõtja Kalle Kuusiku kontrolli all olev AKG Lootsi OÜ omandas täna möödunud aastal pankrotistunud E-Profiili tervikvara, sealhulgas tootmisüksused Ülemistel ja Paldiski Põhjasadamas.
Eesti ettevõtjad otsivad kasvu välisturgudelt, ent samal ajal näitab Euroopas ettevõtete pankrotistatistika kasvutrendi. Ekspordiriskid ei ole enam nišiteema – see on kasvu takistav reaalsus, millega peab arvestama iga juht, kelle kliendid ja kasvuambitsioonid asuvad piiri taga.