• 28.02.08, 10:02
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Liive tahab Eestisse ehitada tuumajaama

Baltimaade suurim energiatootja Eesti Energia võib ehitada Eestisse 400megavatise tuumareaktori, sest ettevõte tahab vähendada sõltuvust põlevkivienergiast.
Eesti Energia juht Sandor Liive ütles, et ettevõte otsib võimalust vähendada sõltuvust põlevkivienergiast.
Riigiomanduses Eesti Energia on plaaninud osaleda uues reaktori projektis Ignalinas Leedus, mis on viibinud vaidluste tõttu Baltimaade ja Poola energiaettevõtete vahel, kirjutas Bloomberg.
“Kui Leedu projekt viibib ning soomlased ütlevad, et meil pole teie jaoks ruumi, siis meil pole muud võimalust kui ehitada oma jaam,” ütles Liive.
Euroopa energiaettevõtted otsivad võimalusi, et vahetada välja põlevkivi energiatootmine vähendamaks finants- ja keskkonnakulutusi, mis on seotud süsihappegaasi emissiooniga. Liive ütles, et Eesti Energia investeerib tuuleparkidesse ühe osana plaanist suurendada puhta energia tootmist poole ettevõtte tootmisvõimsuse mahust 10 – 15 aasta jooksul.
Liive lisas, et Eesti esimene reaktor ei alusta tegevust varem kui 2025. aastal, kuna riigil on vähem tehnoloogilist kogemust kui neil, kelle tuumaenergia kasutamise võimalused on juba paigas.
Tallinna Tehnikaülikooli Geoloogia Instituudi direktor Anto Raukas ütles juba 2006. aastal, et Eesti vajaks energia tootmiseks oma tuumajaama. "Eesti ei ole maailma naba," ütles Raukas, vihjates, et Eesti peaks vaatama, mis mujal tehakse. Nii on tema sõnul Venemaal vastu võetud kava ehitada igal aastal kaks uut tuumajaama, ka USA plaanib tuumajaamade arvu suurendada. Eestis, kus energiatarbimine suureneb, tuleb tema meelest seda teed minna. Ühe võimalusena pakkus Raukas välja tuumajaama viimise maa alla.
Raukase sõnul pani Kanadast pärit kunagine energeetikaminister Arvo Niitenberg, kes oli tuumaenergeetika spetsialist, omal ajal paika kolme 600-megavatise tuumajaama asukohad: üks Sillamäe juures, teine oleks võinud olla Tallinna ja Paldiski vahel kusagil Keila kandis ning kolmas Võrtsjärve põhjatipus. Need materjalid peaks praegugi majandusministeeriumis olemas olema.

Seotud lood

Uudised
  • 12.03.08, 16:08
Liive: energeetikas tuleb otsused teha majanduslikust loogikast lähtudes
Eesti Energia juht Sandor Liive ütles täna foorumil „Millist energiasüsteemi me tahame?“ diskussioonipaneelis osaledes, et energeetikas tuleb otsuseid teha lähtudes majanduslikust loogikast, selgub majandus- ja kommunikatsiooniministri energiablogist.
Uudised
  • 26.02.08, 15:02
Eestisse võib 15 aasta pärast tulla tuumajaam
ELi uus energia-kliimapakett näeb ette, et alates 2013. aastast peavad kõik ELi elektritootjad ostma ise kogu tootmiseks vajamineva CO2 kvoodi, mis tähendab, et ühe CO2-vaba elektritootmise võimalusena näeb Eesti Energia siia tuumajaama rajamist.
Uudised
  • 28.02.08, 13:24
Lootsmann: tuumajaama ei peaks ehitama Tallinna külje alla
Harju maavanema Värner Lootsmanni sõnul on tuumajaama rajamise küsimus Eestis arutlust vääriv teema, kuid tema sõnul ei peaks seda Tallinna külje alla ehitama.
Uudised
  • 28.02.08, 16:44
Ansip: pole olemas sellist tuumajaama, mis sobiks Eestile
Peaminister Andrus Ansip ütles aripaev.ee-le, et tuumaelektrijaama idee väärib arutamist, samas pole tema sõnul maailmas sellist tuumajaama prototüüpi, mis sobiks Eestile.
  • ST
Sisuturundus
  • 23.10.24, 21:36
Karl Storzi arengutee Eestis
Karl Storzi lugu Eestis sai alguse 30 aastat tagasi. Noorte inseneride ettevõtlikkus ja ambitsioon avas ukse meditsiinitehnika maailma, täpsemalt painduvate endoskoopide arendusse ja tootmisesse.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Tööstusuudised esilehele