Põlevkivitööstus tegutseb praegu ka Hiinas ja Brasiilias

Brasiilias on põlevkivist valmistatud õli alates 1935. aastast. Hiinas Fushuni lähistel tegeletakse tasapisi põlevkivi kaevandamisega alates 1920-ndatest.

Hiinas Fushuni lähistel asub ka põlevkiviõlitehas ning kavandamisel on teinegi. 2002. aastal toodeti seal 90 000 tonni põlevkiviõli, kirjutab Eesti Päevaleht.

Jutuainet pakub põlevkivi ilmselgel põhjusel: viimastel aegadel kohati taevaste avarusteni küündida ähvardav naftahind.

Lisaks poliitilised kaalutlused – läänemaailm ei soovi sõltuda raskesti etteaimatava käitumisega valitsustest, nagu Iraani või Venezuela omast. Eestlaste kombel põlevkivi elektrijaama katlasse heitmise vastu tuntakse huvi vähem, sest maailmas levinud kivisöejaamade kõrvale teist liiki fossiilkütust söövaid elektrijaamu poleks ju mõtet rajada.

Jutt põlevkiviõlist on praeguseni suuresti vaid jutuks jäänud, sest kõigil asjaosalistel tuikab kuklas valus kogemus 1970-ndatest, mil samuti oodati naftahinna jäämist kriisiaegsetesse kõrgustesse.

Põlevkivi on maailmas kütusena kasutatud juba ammu. Põlevkiviõli esmavalmistajaks peetakse SŠoti keemikut James Youngi, kes 1847. aastal valmistas kivisöest valgustusõli, määrdeõli ja vaha.

Jaga lugu:
Seotud lood
TÖÖSTUSUUDISTE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad tööstusuudised igal nädalal enda postkasti.

Tööstusuudised.ee toetajad:

Harro Puusild
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24harro@toostusuudised.ee
Hedi Meigas
Hedi MeigasSündmusedTel: 5384 5159hedi.meigas@aripaev.ee
Rain Jüristo
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077rain.jyristo@aripaev.ee