Täiendav alkoholiaktsiisi tõus jääb järgmisel aastal ära
Kuna alkoholiaktsiisi järsk tõus oleks suurendanud piirikaubandust ja riigi tulud oleksid seetõttu vähenenud, otsustas Riigikogu rahanduskomisjon tulevaks aastaks kavandatud täiendava aktsiisitõusu ära jätta.
Rahanduskomisjoni hinnangul on alkoholiaktsiisi tõusu mõju piirkaubandusele alahinnatud ja selle järsk tõus võib endaga loodetud tulu asemel hoopiski kahju kaasa tuua. Foto: Liis Treimann
Valitsus kavandas tulevaks aastaks alkoholi- ja tubakaaktsiisi täiendavat viieprotsendilist tõusu lisaks varasemalt otsustatud tõusule 5%. Tänase rahanduskomisjoni otsusega tuleval aastal alkoholile lisatõusu ei tule, küll aga tõuseb 2025. ja 2026. aastal tubakatoodete aktsiisimäär ja 2026. aastal ka alkoholi aktsiisimäär kokku 10 protsenti.
Eesti joogitööstusi ootab ees raske aasta, usuvad edukamad joogitootjad. Maksutõusud peletavad ostjad Lätti ning Eesti kaotab miljoneid maksutulu, ennustavad tööstusjuhid.
Uute maksutõusudega soovitakse küll riigikassasse täiendust saada, ent tegelik efekt on vastupidine – taas kogub hoogu piirikaubandus ning Eestist on saamas turistide jaoks kallis sihtriik, kirjutab Saku Õlletehase juhatuse liige Jaan Härms vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
2024. aasta esimese viie kuuga on müüdud Läti piiripoodides ligi 30% rohkem õlut kui aasta varem samal perioodil. Põhjapiiril ja laevadel müüdi aasta varasemaga võrreldes 20% vähem õlut, teatab Eesti Õlletootjate Liit.
Maailm võtab jätkusuutlikkust üha rohkem omaks ning heitmete vähendamise kiire vajadus on saanud selgemaks, seega on biokütused transpordisektori süsinikuheite vähendamisel üks võtmetähtsusega meede. Biokütuseid ümbritsev õiguskeskkond on keerukas ning erineb riigiti oluliselt.