Tallinna Tehnikaülikooli teadlased osalevad ambitsioonikas Horisondi teadusprojektis, et aidata väikese ja keskmise suurusega ettevõtteid üleminekul inimeste ning robotite ühistööle. Terminina kasutatakse siin Industry 5.0 ehk tööstus 5.0.
Projekti eesmärgiks on toetada transpordi- ja elektroonikatööstust, et muuta tootmisprotsess tööstus 5.0 printsiipidest lähtuvalt jätkusuutlikumaks ja inimeseksemaks. Konsortsiumi kuulub 11 partnerit kaheksast Euroopa riigist ja seda juhib Prantsusmaa Lennutööstuse Assotsiatsioon – Aerospace Valley. Koos luuakse teadmusjagamise platvorm, mille kaudu plaanitakse toetada kuni tuhandet väikese ja keskmise suurusega ettevõtet Euroopas, pakkudes neile nii abi tööstus 5.0 printsiipide rakendamisel, Euroopa sisemiste piiride ülest sektorisisest infojagamist kui ka rahalist tuge oma projektide elluviimiseks.
Tehisintellekti- ja robootikakeskuse AIRE kolmeaastane projekt, mis aitab Eesti ettevõtetel tõusta uuele digitasemele, sai juuni algul Euroopa Komisjoni heakskiidu. See tähendab kolmeks aastaks 6 miljoni eurost rahasüsti, millest pool tuleb Euroopast ja pool Eestist.
Väikesed ja keskmise suurusega tööstusettevõtted, kes pole veel jõudnud oma tehaseid palju automatiseerida, peaksid tegema esimese sammu, milleks on alustamine, ütleb tööstuskontserni ABB robotiseerimise ekspert ja insener Andie Zhang.
Eesti ettevõtjad otsivad kasvu välisturgudelt, ent samal ajal näitab Euroopas ettevõtete pankrotistatistika kasvutrendi. Ekspordiriskid ei ole enam nišiteema – see on kasvu takistav reaalsus, millega peab arvestama iga juht, kelle kliendid ja kasvuambitsioonid asuvad piiri taga.