• ST
  • 23.11.18, 09:46
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Osa 2: Neli peamist põhjust, miks digitaliseerimine ebaõnnestub

Üks viis nupukalt digitaliseerida on vaadata, mida on hästi teinud ettevõtted, kelle digitaliseerimise protsess andis soovitud tulemuse, kirjutab Columbus Eesti digitaliseerimisekspert Marko Seier.
Columbus Eesti digitaliseerimisekspert Marko Seier.
  • Columbus Eesti digitaliseerimisekspert Marko Seier.
  • Foto: Stella-Kaisa Kanemägi
Jätkame sealt, kus eelmises artiklis pooleli jäime. Ehk kui eelmine kord rääkisime digitaliseerimise ebaõnnestumise põhjustest, siis nüüd räägime viisidest, kuidas seda vältida. Üks viis nupukalt digitaliseerida on vaadata, mida on hästi teinud ettevõtted, kelle digitaliseerimise protsess andis soovitud tulemuse.
Digitaliseerimine on ühele ettevõttele ambitsioonikas eesmärk. Seda eriti kuna peab tegelema nii muudatuste juhtimise kui ka uuest tehnoloogiast tulenevate riskidega. McKinsey on toonud välja neli teemat, mida arvestades on võimalik digitaliseerimise suuremaid valesti minekuid vältida.
Muudatuste pakilisuse tekitamine
See on keeruline teema, eriti kui ettevõttel läheb hästi. Pakilisuse tunde saab tekitada kahel viisil. Esimene ja levinuim viis on kui asjad on kehvasti. Sel juhul on kiire muudatuse vajadus ilmne. Teine viis on inspireerida ja näidata meeskonnale uusi tehnoloogiad näiteks külastades koos kas messe või vaadates ühiselt videoid. See annab ka vastuse küsimusele, miks on muutust vaja?
Pakilisusest tekib küsimus - mida on vaja teha? Mida teha vastus tekib mõneti iseenesest kui mõelda vastuseid järgmisele küsimustele: mis on meie suur plaan? Mis on muutumas? Mis on uued võimalused? Mis on uued ärimudelid? Kes on meie peamised konkurendid? Mis tehnoloogiaid nad kasutavad ja kuidas need ohustavad meie ärimudelit?
Väga oluline on siinkohal mõelda täielikule kliendikogemusele, mitte ainult hinnastamisele ja kanalitele. Peamine on mõista kliendi valupunkte, mitte ainult tehnilisi tingimusi.
Viimane oluline küsimus on: kuidas seda teha? Kõige sujuvam viis on teha pilootprojekt, mis arvestab kliendi vajadusi ja seda testida. Loomulikult peavad olema paigas mõõdikud ja eelarve.
Kiirus on oluline
Muudatusi tuleb teha kiirelt ja paindlikult (agiilselt). Vajadusel tuleb minna tagasi, kus oldi, ja teha töö ümber. Eesmärk on saada klientidelt tagasiside ja parandada vastavalt. See on vastupidine sellele, kui toimub pikk planeerimine ja seejärel soov saada kohe esimese korraga õigesti. Kiire eksimine, katsetamine ja muudatuse kiirus on see, mis on määravad.
Väikeste toimivate muudatuste viimine üle-ettevõtteliseks
Ettevõtted on tavaliselt ühes kolmest arenguetapist:  digitaalselt kogenud, eksperimenteerime uute digilahendustega või kasutame piiratud ulatuses digilahendusi.
Digitaliseerimiseksperdid annavad nõu
Kui tunned, et vajad välist pilku ja mõtete vahetamist Sinu ettevõtte digitaliseerimisteekonna juures, siis kutsume julgelt ülesse end kirja panema tasuta konsultatsioonile. 
Registreeri tasuta konsultatsioonile SIIN
 
 
 
Kui mõelda kahele viimasele etapile, siis võiks alustada ühe protsessi kaupa terviklikust protsesside muutmisest algusest lõpuni. See võib töötada ühtedes tingimustes nt pankades ja telekomis. Mujal tuleb kasutada katsetamist, mis omakorda nõuab teistsugust lähenemist nagu omaette eelarvestamine, mõõdikud ja projektijuhtimise meetod. Sellist projekti peab juhtima kiirelt ja agiilselt. See omakorda nõuab teistsugust mõttemaailma, kui harjutud.
Juhtkonna pühendumus
See kehtib ilmselgelt iga muudatuse puhul. Pühendunud ja digitaliseerimise vajadust mõistev juhtkond aitab asja ellu viia. Tuleb selgelt välja mõelda, mida tähendab digitaliseerimine ettevõtte jaoks? Kui see on selgeks mõeldud, siis tuleb seda tutvustada neile, kes on muudatuste elluviijad. Kui meeskond saab aru, mida miski tähendab ja milleks seda vaja on, siis on lihtsam edasi minna. See on eriti tähtis sukeldudes uude digitaliseerimise maailma.
Siin on ka tegevjuhil kandev roll. Tegevjuht peab pidevalt pidama digitaliseerimist prioriteetseks, teavitama vahesammudest ja vajadusel kindlalt otsustama. Oluline aspekt on ka see, et tegevjuht näitaks välja, et tagasiteed pole.
Seega on ettevõtte edukaks digitaliseerimiseks on vajalik pakilisuse tunne, kiirus, skaleeritavus ja juhtkonna pühendumus. Kuid selge on ka see, et ühest võluvitsa, mis aitaks vältida digitaliseerimise vigu, pole. Ülaltoodud teemade arvestamine aitab vältida vähemalt osasid eelnevas artiklis mainitud karisid.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 29.04.25, 15:14
Valik töökindlaid tööstusseadmeid Astro Balticsilt
Tööstusettevõtte tööprotsesside edukus algab töökindlatest ja vastupidavatest seadmetest. Lahendused, mis taluvad äärmuslikke töötingimusi ning toetavad kiiret ja täpset andmetöötlust, muudavad igapäevaprotsessid sujuvamaks ja efektiivsemaks. Tööstusseadmed aitavad vähendada seisakuid, tõsta tootlikkust ja kindlustada tööprotsesside sujuvuse ka karmides oludes ‒ olgu tegemist laohalduse, tootmise, toodete etiketeerimise või andmesisestuse ja -vahetusega.

Enimloetud

1
Uudised
  • 13.05.25, 07:52
Eesti firma plaanib rajada Balti riikide suurima droonitehase
Uue tehase asukoht ja ehitusmaksumus on saladus. Lisatud ettevõtte omaniku selgitused.
2
Uudised
  • 22.04.25, 13:44
SUUR KAARDIVAADE | Eestisse kerkib 28 uut tootmist enam kui 2 miljardi euro väärtuses
3
TOP
  • 08.05.25, 14:03
TOP 12 | Vaata suurema maksuvõlaga mööblitööstusi. Omanik: “Ma ei osanud kiiret kasvu juhtida”
Topis ka ajatamata maksuvõlaga köögimööblitootja, mille omanikul on enam kui 50 OÜ-d, 13 e-posti aadressi ja 8 telefoninumbrit.
4
Uudised
  • 12.05.25, 13:44
Elektroonikatootja Eolane sai uue nime – Aurightec
5
Uudised
  • 12.05.25, 10:01
Viljandi robotkullerite tootja müüdi ameeriklastele
Clevon muutub GO-ks, strateegilised investorid on FedEx ja Foxconn
6
Uudised
  • 13.05.25, 13:15
Hääl ja Vasnu fosforiidi kaevandamisest: “See on osa laiemast probleemist”

Hetkel kuum

Mööblitööstus. Foto on illustratiivne.
TOP
  • 08.05.25, 14:03
TOP 12 | Vaata suurema maksuvõlaga mööblitööstusi. Omanik: “Ma ei osanud kiiret kasvu juhtida”
Topis ka ajatamata maksuvõlaga köögimööblitootja, mille omanikul on enam kui 50 OÜ-d, 13 e-posti aadressi ja 8 telefoninumbrit.
Milrem on Eesti tuntuim kaitsetööstusettevõte, mille kasvu hüppelauaks on Saksamaa ja Araabia Ühendemiraatide suurinvestorid. Pildil Milremi Tallinna tehase avamisüritus.
Uudised
  • 08.05.25, 11:30
Milrem sai 50 miljonit eurot ja juhirolli Euroopa kaitsetööstuse suurprojektis
Mida suurem on läbipaistvus, selgemad ootused ja kõrgem psühholoogiline turvalisus üksteisega suhtlemisele, seda vähem tekib hallisid alasid, kirjutab Kaido Pajumaa.
Kasulik
  • 08.05.25, 10:30
Müügiesindaja ei öelnud tootmisjuhile tarnekuupäeva? 4 tööriista vastutusalade paikapanemiseks meeskonnatöös
Meil on täna hea kasvukõver ja on oluline seda hoogu hoida, sõnab Salvesti juht Jaanus Aal.
Intervjuu
  • 06.05.25, 12:15
Salvesti juhi Jaanus Aali sõnum müügiosakonnale: „Võimekuse pärast ei tohi muretseda, praegu tuleb olla väljas ja müüa“
Ettevõte investeerib tänavu miljoni
Bolti ja Starshipi taustaga IT-arhitektid ja masinnägemise eksperdid innoveerivad oma aasta eest asutatud uue idufirmaga Lendurai iseseisvat relva. TalTechi ja Ettevõtlusinkubaatori seminaril rääkis arendatavatest uutest droonidest firma üks asutaja Siim Maivel.
Uudised
  • 06.05.25, 08:45
Bolti ja Starshipi taustaga insenerid lõid kaitsetööstusidu, kus mitmeid drooniparvi opereerib vaid üks inimene
Eesmärk luua lahendus, kus rünnaku saab täielikult eelnevalt programmeerida ilma operaatori sekkumiseta
Merideini arendusjuht Eduard Vainu usub, et droonitehase tootmisvõimekus saab juba järgmisel aastal olema 2000 drooni ööpäevas.
Uudised
  • 13.05.25, 07:52
Eesti firma plaanib rajada Balti riikide suurima droonitehase
Uue tehase asukoht ja ehitusmaksumus on saladus. Lisatud ettevõtte omaniku selgitused.
Viimane aasta on olnud Clevonile keeruline, firmal oli tekkinud ka 100 000-eurone maksuvõlg. Uue omaniku käe all loodetakse Viljandist pärit tehnoloogiale saada tuul tiibadesse. Ka maksuvõlg riigile tasuti pärast omanikuvahetust nädalaga.
Uudised
  • 12.05.25, 10:01
Viljandi robotkullerite tootja müüdi ameeriklastele
Clevon muutub GO-ks, strateegilised investorid on FedEx ja Foxconn
Valik töökindlaid tööstusseadmeid Astro Balticsilt
  • ST
Sisuturundus
  • 29.04.25, 15:14
Valik töökindlaid tööstusseadmeid Astro Balticsilt

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Tööstusuudised esilehele