Eestiga konkureerivad kõik riigid peale Põhja-Korea ja ka tulevikus on Eesti kitsaskoht tõusvad tööjõukulud, arvab Excedea partner Mikael Orkomies, kes esineb 10.-11. märtsil ka Pärnu Tarneahelakonverentsil.
![Excedea partner Mikael Orkomies.](https://static-img.aripaev.ee/?type=preview&uuid=5fa5f10c-687d-5851-9502-89b33eec85d4&width=3840&q=70)
- Excedea partner Mikael Orkomies. Foto: Erakogu
Millised riigid konkureerivad Eestiga investeeringute pärast? Kõik riigid maailmas välja arvatud Põhja-Korea. Kui vaadata tööstusinvesteeringuid ja geograafiliselt kitsamalt, siis Leedu, Poola ja Balkanimaad, kaasa arvatud Rumeenia ja Bulgaaria, osutavad tihedamat konkurentsi.
Oskad sa tuua 3 soovitust nii riigile kui ettevõtetele? Eesti tööjõukulud ilmselt tõusevad ka tulevikus ja tööjõu saadavus jääb ka tulevikus kitsaskohaks. Ajal, mil intressid on negatiivsed, oleks piltlikult öeldes kasulik võtta laenu, kaevata raha maha ja pärast laenuperioodi lõppemist anda sellest ainult osa tagasi. Päris elus ettevõte laenu pangast miinusintressiga ei saa, aga siiski intressid on madalad ja see võimaldab investeerida tootlikkuse tõstmisse. Tootlikkuse tõstmine vähendab tööjõukulu ja leevendab tööjõu saadavust.
Et püsida konkurentsivõimelise riigina, tuleb Eesti riigil vältida paksuks söömist. Tuleb süüa ainult nii palju, kui teenitakse, sest muidu ootab ettevõtteid ees kägistamine Põhjamaadest tuttava maksukoormusega. Viimastel aastatel on olnud näha ohumärke sellest, et tahetakse jagada rohkem, kui sellel hetkel teenitakse. Veel pärast viimaseid valimisi võitsid vana joone toetajad, aga kui Eestil läheb jätkuvalt hästi, võib järgmisel korral olla jälle sammu võrra raskem püsida tagasihoidlikuna. Teades, et poliitikud on ülemaailmselt väga viletsad kulude kärpijad, sest sellel juhul neid enam tagasi ei valita, on ettevõtete perspektiivist parem kulusid üldse mitte tõsta.
Pärnu Tarneahelakonverentsi kavaga saad tutvuda
SIIN.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Saavad, vähemasti uue Opel Frontera näitel, mille korral on hübriidajamiga sõiduki (GS-varustuses) ja soodsaima täiselektrilise versiooni hinnaerinevuseks vaid 900 eurot. Kui te ei usu, siis minge ja uurige lähimas Opeli esinduses ise järele. Lisaks leiate sealt teisegi Opeli linnamaasturite alase uudise, milleks on auhinnatud Grandlandi teine põlvkond.