Nafta hinna odavnemine tõi omakorda kaasa Eesti mootorikütuste ja kütte hinna languse. Eurodes arvestatuna oli toornafta hind eelmise aasta tasemest umbes 40% võrra odavam. Nafta hind langes maailmaturul tänu naftavarude kasvule. Nafta hinda on allapoole surunud ka majanduskasvu aeglustumine arenevatel turgudel ja oodatav nafta pakkumise kasv Iraanis pärast Iraani tuumaprogrammi kokkulepet.
Toorainete, sealhulgas nafta, hinnalangus mõjutab ka nõudlust meie kaubanduspartnerite turgudel. KuiEuroopa Liidu majandusele on nafta odavnemine üldkokkuvõttes positiivne, siis Venemaale ja Norrale tähendavad väiksemad naftatulud aeglasemat majanduskasvu.
Eurotsoonis, kus transpordi osakaal tarbijakorvis on väiksem, püsis inflatsioon augustis 0,2% juures. Samas on ka eurotsoonis jäänud hinnatõus oodatust madalamaks ja Euroopa Keskpanklangetas euroala selle aasta inflatsiooniprognoosi 0,1 protsendile. Järgmiseks aastaks ootab keskpank hindade tõusu 1,1% võrra.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Elmik prognoosib, et tarbijahindade langus peaks Eestis energiahindade olulise odavnemise tõttu lähikuudel jätkuma. "Aasta kokkuvõttes peaks hindade langus Eestis ulatuma 0,2%ni. Järgmisel aastal ootame hindade tõusu 1,9% võrra, sellest 0,6 protsendipunkti tuleneb otseselt aktsiisimäärade tõstmisest," ütles Elmik.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 20.06.25, 10:39
Majandusekspert Valeria Kiisk: Eesti majandus vajab eksporti, kuid eksport vajab kindlat riskijuhtimist
Eesti ettevõtjad otsivad kasvu välisturgudelt, ent samal ajal näitab Euroopas ettevõtete pankrotistatistika kasvutrendi. Ekspordiriskid ei ole enam nišiteema – see on kasvu takistav reaalsus, millega peab arvestama iga juht, kelle kliendid ja kasvuambitsioonid asuvad piiri taga.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Tööstusuudised esilehele