Tööstusettevõtted tootsid käesoleva aasta juulis 6% vähem toodangut kui eelmise aasta juulis. Toodang vähenes nii töötlevas tööstuses kui ka energeetikas ja mäetööstuses.
Kui 2015. aasta jaanuarist maini töötleva tööstuse toodang võrreldes eelmise aasta sama kuuga kasvas, siis mais pöördus kasv languseks. Mais toodeti 1% vähem, juunis 1% rohkem ning juulis 2% vähem toodangut kui mullu samal ajal.
Juulis põhjustas toodangu mahu vähenemist eelkõige langus elektroonikaseadmete, keemiatoodete ja ehitusmaterjali tootmises. Elektroonikaseadmete 12%-lise languse põhjuseks oli eelmise aasta juuli kõrge võrdlusbaas. Üle poole töötleva tööstuse tööstusharudest ei saavutanud juulis eelmise aasta mahtu. Kuigi mõningates suurema osatähtsusega tööstusharudes (puit- ja metalltoodete ning elektriseadmete tootmine) toodang suurenes, ei korvanud see teiste tööstusharude tootmise vähenemist.
Välisturule müüdi juulis 68% kogu töötleva tööstuse toodangust. Korrigeerimata andmetel vähenes 2014. aasta juuliga võrreldestoodangu müük ekspordiks 10% ja müük kodumaisele turule 4%.
Sesoonselt korrigeeritud andmetel toodeti 2015. aasta juulis nii tööstuses kokku kui ka töötlevas tööstuses 1% vähem toodangut kui juunis.
Seotud lood
Tootmine on Eestis pööranud tugevasse langusesse, tööstusettevõtete hinnangul must stsenaarium siiski käiku ei lähe.
Tallinna Lasnamäe Mehaanikakoolis on suurte muutuste aeg - käsil on inseneeria valdkonna õppekavade ja õpikeskkonna uuendamine ning uute õppekavade loomine. Juba järgmisel sügisel on põhikoolide lõpetajad oodatud õppima täiesti uutele, nelja-aastastele Inseneriakadeemia õppekavadele kahel õppesuunal: metallierialade hulka lisandub erialana “masintöötlustehnoloogiad” ja ehituserialade valikusse „hoone tehnosüsteemide tehnik“.