Haruldaste muldmetallide ja haruldaste metallide tootmisega tegelev ettevõte Molycorp, kes omab Sillamäel asuvat tehast, on majandusraskustes.
Wall Street Journal kirjutab, et Molycorp teatas eile 32,5 miljoni dollari suuruse laenu maksmatajätmisest ning kasutab 30päevast üleminekuperioodi. Asjaga kursis inimesed on Wall Street Journalile öelnud, et kõik see võib lõpuks viia pankrotiavalduseni enne juunikuu lõppu.
Molycorp püüab end välja võidelda ajaloo suurimast toorainemullist. Viis aastat tagasi tõstis Hiina ekspordikeeld ettevõtte turuväärtuse enam kui kuue miljardi dollarini. Sest ajast saadik on aga haruldaste muldmetallide hinnad hakanud langema ning Molycorpi väärtus on tänaseks kukkunud 150 miljoni dollarini. Ettevõte on lisaks sellele võlgades ja kahjumlik.
Viimased kolm aastat on Molycorp igas kvartalis kahjumis olnud. Ettevõtte võlakoormus on 1,7 miljardi dollari juures ning ta pole suutnud täita oma tootmiseesmärke. Ettevõtte aktsiahind on langenud alla dollari.
Aktsia sügavas languses.
Eilse teate peale kukkus Molycorpi aktsia 19 protsenti ning mõne aastaga on aktsiahind teinud suure languse. Kui 2011. aasta kevadel oli aktsiahind 80 dollari lähedal, siis eile oli see ainult 43 senti. Seega on langust olnud rohkem kui 99 protsenti.
Lisaks langetas ka Moody’s eile Molycorpi reitingut ning andis sellele negatiivse väljavaate. Moody’s Investor Service langetas haruldaste muldmetallide tootja reitingu tasemelt Caa2 tasemele Ca, mis on veelgi nõrgem spekulatiivne reiting.
Molycorp võidakse üle võtta. Molycorpi väärtus on langenud nii madalale, et firma võidakse üle võtta, kirjutas Bloomberg. „Kui me ei suuda oma äriplaani ellu viia ja restruktureerida võlga, ei pruugi me jätkata,“ kirjutas ettevõte eelmine kuu enda aruandes.
Molycorp tuli börsile 2010. aastal, kui haruldaste muldmetallide hinnad tegid Hiina ekspordi keelu tõttu järsu tõusu. 2011 ja 2012 muldmetallide hinna mull lõhkes, kuna Hiina leevendas ekspordikeeldu. Samal ajal suurenes muldmetallide tootmine ka mujal maailmas.
Molycorpi Mountain Passi kaevandusest Californias pidi saama ettevõtte ja Ameerika suurim muldmetallide kaevandus. Kuid hindade languse tõttu on kaevandus pidanud tegutsema kahjumis. See on oluliselt mõjutanud ka Molycorpi enda majandustulemusi, kuna ettevõtte esimese kvartali tegevuskahjum oli 55 miljonit dollarit ja puhaskahjum 102,3 miljonit dollarit. Viimati teenis Molycorp kasumit 2012. aasta esimeses kvartali. Siis oli kasum pisut üle 3 miljoni dollari.
Seotud lood
Haruldaste muldmetallide tootja ja Silmeti omanikfirma Molycorp taotleb USA kohtult pankrotikaitset. Värske samm tõmbab joone alla ajaloo ühele suurimale toorainemullile.
Isegi kui Molycorp peaks pankrotti minema, siis vaevalt uus omanik hakkab positiivse rahavooga Silmeti tehast sulgema, uskus Sillamäel asuva tütarettevõtte Molycorp Silmeti juht David O'Brock.
Molycorpi korporatsioon, kellele kuulub ka Sillamäel asuv Molycorp Silmet, avaldas eelmise aasta majandustulemused, millest selgus, et müügimaht jäi samale tasemele kui tunamullu.
Maailma suurim kaablitootja Prysmian on tutvustamas kontserni uut äristrateegiat, millega liigutakse kaablitootjast täislahenduste pakkujaks. Ettevõtte juhi Massimo Battaini sõnul on viieaastase äristrateegia Connect to Lead eesmärk ära kasutada praegust turupositsiooni oma tugevuste arendamiseks ja kindlustamiseks ning olla eestvedaja kaablitööstuse innovatsioonis.