• 12.08.14, 10:07
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Eesti alustas väiketuulikute eksporti

Augusti alguses püstitati Soome esimene Eestis toodetud väiketuulik, mis on tuuleenergia klastri hinnangul märgilise tähtsusega Eesti tuuleenergia tööstusele, sest meist on saanud tuulikuid eksportiv riik.
Turu linna lähedale Aurasse installeeritud 30 meetrine, hüdrauliliselt langetatava mastiga ja 20 kilovatine TUGE 20 tuulik on täielikult toodetud Eestis AS Konesko poolt.
„Lisaks väga headele looduslikele tingimustele toota Eestis tuuleenergiat, on meil potentsiaali kaasa lüüa ka tuuleenergia tööstuses. Väiketuulikute tootmine on hea näide, kuidas väikeses riigis on võimalik nutikalt spetsialiseeruda,“ kommenteeris uudist Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni ja Tuuleenergia Klastri juht Tuuliki Kasonen.Ta lisas, et riigi poolt on olnud abiks nii väikeseadmete võrgutingimuste lihtsustamine, EASi klastrite toetusprogramm kui ka Kredexi investeeringutoetus, mis väiketuulikute turu Eestis käivitas.Konesko AS hakkas kodumajapidamistele ja väikeettevõtetele mõeldud mikro- ja väiketuulikuid arendama 2009. aastal ning alustas kolm aastat hiljem mudelite TUGE® 10 (10kW) ja TUGE® 20 (20kW) tootmist. Mõlemat tuulikut on testitud juba aastaid karmides keskkonnatingimustes Nasval, kus keskmine tuule kiirus on olnud 45 m/s ning temperatuur talvel langenud kuni -35° C.Konesko müügijuhi Indrek Gregori sõnul valmisid esimesed väiketuulikud koduturule, mis oli heaks võimaluseks saada kiiret tagasisidet ning viia vajadusel toodetesse sisse parandusi ning täiendusi.„Täna tunneme, et oleme valmis sisenema välisturgudele. Eelmise aasta lõpus sõlmisime esimesed müügilepingud klientidega Soomes ja Saksamaal ning tänaseks on esimene tuulik püsti ja teine on tarnitud ning ootab püstitamist,“ lisas Gregor.Et Eestis on ka teisi mikro- ja väiketuulikute prototüüpe testimise faasis, siis on tuuleenergia klastri hinnangul väiketuulikute turule sisenemas ka teisi kodumaiseid ettevõtteid.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 20.06.25, 10:39
Majandusekspert Valeria Kiisk: Eesti majandus vajab eksporti, kuid eksport vajab kindlat riskijuhtimist
Eesti ettevõtjad otsivad kasvu välisturgudelt, ent samal ajal näitab Euroopas ettevõtete pankrotistatistika kasvutrendi. Ekspordiriskid ei ole enam nišiteema – see on kasvu takistav reaalsus, millega peab arvestama iga juht, kelle kliendid ja kasvuambitsioonid asuvad piiri taga.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Tööstusuudised esilehele