Soorm rääkis, et Rakvere ja Tallegg on seotud loomakasvatusega ning tarnekett algab sea- ja kanasöötadest, mille söödahind mõjutab liha omahinda kõige rohkem.
“Söödahindade osas globaalsel turul odavnemist ette näha ei ole, pigem on uuel hooajal oodata kallimat söögihinda,” nentis Soorm.
Tootjahinda on Soormi hinnangul viimasel ajal mõjutanud ka kasvanud tööjõukulud, mida on omakorda leevendanud sooja talve mõju energiakuludele. Veel soodsamat talve ja madalamaid energihindu ei julge Soorm aga ennustada.
“Pikemas perspektiivis jätkub lihatootmises tootjahinna mõõdukas tõus. Meie ülesanne on olla efektiivsemad ja turustada rohkem nii Eesti kui ka eksportturgude tarbijale lisaväärtusega tooteid,” lausus Soorm.
Ukraina kriisil otsene mõju Rakvere lihakominaadi ja Talleggi müügile Soormi sõnul puudub. Kaudsemalt mõjutab neid Euroopa Liidu ja Venemaa vaheline veniv patiseis sealiha ekspordikeelu osas. Samuti EL-Ukraina assotsiatsioonileping, mis avab pikas perspektiivis euroliidu turu Ukraina põllumajandustoodangule.
Kuna Euroopas on Soormi sõnul Venemaale ekspordikeelu tõttu arvestatav sealiha ületootmine, püsivad tooraine hinnad vähemalt lühiajaliselt suhteliselt madalal.
Statistikaamet tetas eile, et tööstustoodangu tootjahinnaindeks vähenes märtsis võrreldes veebruariga -0,9% ja võrreldes eelmise aasta märtsiga -2,6%.