Muhu saare keskküte põhineb hakkepuidul

Muhu vallavanem Raido Liitmäe tutvustas erametsanduse konverentsil kogemust, kuidas Muhu saarel on välja kujunenud energiapuidu kasutamine kortermajade ja sotsiaalobjektide kütmisel.

Muhus alustati hakkepuiduküttele üleminekut tegelikult juba 1995. aastal, mil paigaldati Liiva asulasse esimene katel. 1996. aastal kasutati kütteks vaid turvas, tänaseks on torba osakaal olematuks kahanenud, kasutatakse vaid puitu, mis lõviosas pärineb Muhu saarelt. Kohaliku puidu pakkumine ületab praegu vajadusi.

„Tänu hakkepuidu kasutamisele kütteks saab tööd kümmekond kohalikku perekonda, töö ja sissetuleku olemasolu hoiab nii mõnegi pere maal, ühtede töökohtade olemasolu võib juurde tekitada teisi, ” selgitas Liitmäe hakkepuidu kasutamise eeliseid. „Loomulikult annab see ka sõltumatuse kütuseimpordist ja ka kulud on väiksemad kui näiteks õliga kütta, kuigi investeeringud on suured, majasiseste süsteemide olukord on kehv, tehnika vananeb.”

Kuigi ta möönab, et väikekatlamaja käigushoidmine on suhteliselt keeruline ettevõtmine, kasvõi sellepärast, et mida väiksema võimsusega on katlamaja, seda kvaliteetsemat kütust tuleb selles kasutada, ollakse Muhus ikkagi biokütuste, eelkõige puidu kasutamise usku.

Osale arutelus

  • Ain Alvela

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara