Konkurentsiameti peadirektor Märt Ots ütles, et Iru masspõletusjaam peab soojuse hinna konkurentsiametiga kooskõlastama, kuid kehv investeering oleks ennekõike ettevõtte enda probleem.
Järgneb Märt Otsa kommentaar.
Iru põletusjaama osas ei saa täna anda hinnangut, kas tegemist on efektiivse investeeringuga. Samas peab soojuse hinna kooskõlastama konkurentsiametiga ning kui tegemist on elektri- ja soojuse koostootmisega, kujuneb elektri hind turul ning see on ettevõtte risk kui ta ei suuda vastava hinnaga müüa.
Soojuse hinna puhul järgib konkurentsiamet, et põletusjaamas toodetava soojuse hind ei ületaks alternatiivsete soojuse tootjate hindu. Täna toodavad Tallinna võrku nii Iru kui ka Väo elektrijaam ning ka Tallinna Küte oma katlamajadega. Seega, kui põletusjaama investeering on ebaefektiivne, ei saa ebaefektiivsust katta soojustarbijate arvelt ning see jääb ettevõtte äririskiks.
Põletusjaama hinda saab konkurentsiamet analüüsida siis, kui ettevõte esitab vastava taotluse hinna kooskõlastamiseks, täna seda taotlust ei ole.
Konkurentsiamet ei saa keelata ühtegi investeeringut, samas peab toodetava soojuse hinna ametiga kooskõlastama ja selle kaudu on kaitstud soojustarbijate huvid.
Kui teravaks muutub konkurents jäätmete pärast, on raske kommenteerida, sest ühtegi jäätmeid kasutavat süsteemi ei ole Eestis tööle pandud.
Loodan siiski, et Eesti ei saa jäätmete importijaks, esiteks on vastav valdkond reguleeritud keskkonnakaitsealaste seadustega, lisaks ei ole jäätmeid importival riigil just kõige parem maine.
Seotud lood
Irusse kavandatava jäätmete masspõletamise asemel tuleks eelistada piirkondlikku jäätmekäitlust ja biogaasijaamasid, teatas Eesti Biogaasi Assotsiatsioon (EBA).
Kogu olmeprahi neelav Iru masspõletusjaam annab Tallinna prügilatele surmahoobi, rääkis Ragn-Sellsi ärijuht Agu Remmelg.
Jäätmeveofirma Veolia juhi Argo Luude sõnul laseb Eesti Energia Iru masspõletusjaama ehitusega raha tuulde, mis sunnib riiki jaama elushoidmiseks seadusandlikke piiranguid kehtestama. Kokkuvõttes viib see hinnatõusule.
Eesti Energia nõukogu kiitis eile heaks jäätmetel töötava koostootmisjaama ehitamise ning tegi Eesti Energia juhatusele ülesande valmistada ette ehitusleping, teatas ettevõte.
Eesti ettevõtete jaoks on käes väga keeruline aeg, millele annavad hoogu erinevad maksumuudatused ja üleüldine kiire palgatõus, pärssides eriti tööstus- ja tootmissektori konkurentsivõimet. Logistikaettevõtte DSV Estonia tegevjuht Alvar Tõruke tõdeb, et olukord on veidi sarnane 1990. aastatele, mil Eesti vabaks sai ning tuli hakata oma riiki looma ja leiutama.
Enimloetud
6
“Kui regulatiivsed piirangud muutuvad liiga keeruliseks, kaalume tootmise viimist Eestist välja”
Hetkel kuum
Üks esikolmiku firma olnud ka kolm aastat järjest Äripäeva gasell-ettevõte.
Tagasi Tööstusuudised esilehele