Eesti suuruselt teine lihatööstus Atria
viis möödunud aasta keskel alanud Valga, Wõro ja Vastse-Kuuste lihatööstuse
ühinemisprotsessi lõpuni ning ühendas kolm juriidilist isikut Atria Eesti
ASiks.
Atria Eesti ASi tegevjuhi Kaido Kaare teatel on muutused äriregistris juba toimunud. “Muudatus puudutab eelkõige meie koostööpartnereid, lõpptarbija jaoks jääb kõik samaks ning kaubamärgid Wõro, Vastse-Kuuste ning Maks Moorits jäävad võrdselt alles,” märkis Kaare.
“Igal kaubamärgil on oma kindel fookus – Maks Moorits keskendub värskele, Vastse-Kuuste hinnaklassilt kallimatele ja suurema lihasisaldusega toodetele, sh sinkidele ning Wõro tootevalik on kõige laiem, olles suunatud kõige suuremale tarbijaskonnale,” lausus Kaare.
Lihalõikus ja tapatsehhi üksused asuvad nüüd kõik Valgas. "Sügisel plaanime täiendavalt alustada uute kaubagruppide tootmist Vastse-Kuuste tehases,” lisas Kaare.
Atria omandas möödunud aasta juunis ASi Wõro Kommerts ja ASi Vastse-Kuuste Lihatööstuse. Valga Lihatööstus kuulub Läänemere suurima lihatööstuskontserni Atria Grupp koosseisu alates 2005. aastast.
Atria on Lõuna-Eesti üks suuremaid tööandjaid, kontserni Valga, Võru ja Vastse-Kuuste lihatööstustes ning seafarmides töötab kokku 750 inimest.
Atria omab Eesti lihatoodete turust ligi neljandiku. Atria Eesti ettevõtted kasutavad oma lihatoodetes Eestis kasvatatud sealiha - Atria viies seafarmis kasvab 65 000 siga. Atria Valga tapatsehhi võimsus ulatub ca 800 loomani päevas.
Atria kontserni käive ulatus möödunud aastal Skandinaavias, Venemaal ja Balti riikides kokku 1,4 miljardi euroni.
Seotud lood
Eesti ettevõtete jaoks on käes väga keeruline aeg, millele annavad hoogu erinevad maksumuudatused ja üleüldine kiire palgatõus, pärssides eriti tööstus- ja tootmissektori konkurentsivõimet. Logistikaettevõtte DSV Estonia tegevjuht Alvar Tõruke tõdeb, et olukord on veidi sarnane 1990. aastatele, mil Eesti vabaks sai ning tuli hakata oma riiki looma ja leiutama.
Hetkel kuum
Üks esikolmiku firma olnud ka kolm aastat järjest Äripäeva gasell-ettevõte.
“Kui regulatiivsed piirangud muutuvad liiga keeruliseks, kaalume tootmise viimist Eestist välja”
Tagasi Tööstusuudised esilehele