Madalad metallihinnad ning turtsuv
globaalne majandus löövad Peruu ettevõtetele hingekella.
Metalliküllastest ettevõtetest pungil Peruu Lima indeks kukkus eelmisel aastal peaaegu 60%, mis on regiooni kõige viletsam tulemus. Põhjus langevatel metallihindadel. "Arvestades toorainete hindu, ei usu ma olukorra paranemisse," kommenteeris Centura SABi maaklerfirma juht Gustavo Urrutia WSJle. Siiski võib ka Peruu aktsiates näha jälle elavnemist, kui globaalne majandus jälle jalad alla saab, arvas sealse aktsiaturu president Roberto Hoyle.
2007. aastal kasvas Peruu aktsiaturg 36% ning 2006. aastal tervelt 168%. Alates 30. septembrist möödunud aastal on aktsiaindeks aga kaotanud 37% oma väärtusest.
Peruu majandust veavad suuresti just mineraalid. Põhilised ekspordiallikad on hõbe, vask, kuld ning tsink. Aastal 2007. kasvas Peruu sisemajanduse kogutoodang 9%. Peruu finantsminister prognoosib selleks aastaks kasvu 6,5%, kuid tooraine hindade languses on mõnede analüütikute sõnul reaalne kuni 5,5%-line kasv.
Madalad toorainehinnad on laastavalt mõjunud ka sealsetele ettevõtetele. Southern Copper Corp. kaotas 2008. aastal 84% oma väärtusest ning väärismetallide kaevandaja Cia. de Minas Buenaventura SAA kaotas eelmisel aastal oma aktsiahinnas 65%.
Seotud lood
Eesti ettevõtete jaoks on käes väga keeruline aeg, millele annavad hoogu erinevad maksumuudatused ja üleüldine kiire palgatõus, pärssides eriti tööstus- ja tootmissektori konkurentsivõimet. Logistikaettevõtte DSV Estonia tegevjuht Alvar Tõruke tõdeb, et olukord on veidi sarnane 1990. aastatele, mil Eesti vabaks sai ning tuli hakata oma riiki looma ja leiutama.
Enimloetud
6
“Kui regulatiivsed piirangud muutuvad liiga keeruliseks, kaalume tootmise viimist Eestist välja”
Hetkel kuum
Üks esikolmiku firma olnud ka kolm aastat järjest Äripäeva gasell-ettevõte.
Tagasi Tööstusuudised esilehele