Kui liita kokku suuremad viimase aja
hinnatõusud, siis Tallinna näitel tabavad need konkurentsitult enim tavalises
keskküttega ja natuke juba aegu näinud paneelmajas elavat inimest, kirjutas
postimees.ee
Postimees.ee mitme tegeliku majapidamise kuuarvete põhjal tehtud analüüs näitas, et tüüpiline Õismäel 3-toalises korteris elav 4-liikmeline pere võib arvestada tuleva aasta märtsis ligi 730 krooni suurema kuuarvega kui aasta varem.
See teeb aastaseks summaarseks hinnatõusuks 35 protsenti - senise 2057-kroonise arve asemel tuleb valmis olla 2786 krooni maksmiseks.
Suurim raharöövel on ka uuel aastal küttehind, mis kerkib eelkõige gaasihinna tõusu toel. Senise 1116 krooni asemel tuleb vaatlusalusel perel tarbimismahu samaks jäämisel loovutada 1754 krooni.
Aastaga tõusis nimelt Tallinna Kütte pakutav küttehind 57 protsenti - kõigepealt tänavu aprillis ja teist korda täna, 4. oktoobril.
Samas tempos on kasvanud ka vee soojendamise tasu. See arvutatakse reeglina soojendatud vee kuupmeetrite, kindla koefitsiendi ja küttehinna korrutisena ning kuna kaks esimest tegurit ei muutu, määrab kasvutempo just küttehind.
Vesi kallineb 12,8 protsenti, nõudes pere eelarvest varasemale lisaks 22 krooni. Elekter kallineb 2008. aasta algusega võrreldes kokku ligi kümnendiku, nõudes senise 156 asemel 172 krooni.
Lihtsuse mõttes on antud näites arvestatud, et ülejäänud komponentide (tehnohooldus, prügivedu, remondifond jne) hind aastaga ei muutu. Kui aga needki peaks (näiteks inflatsiooni mõjul) tõusma, käriseks kahe märtsikuu arvete vahe veelgi suuremaks.
Seotud lood
Eesti ettevõtete jaoks on käes väga keeruline aeg, millele annavad hoogu erinevad maksumuudatused ja üleüldine kiire palgatõus, pärssides eriti tööstus- ja tootmissektori konkurentsivõimet. Logistikaettevõtte DSV Estonia tegevjuht Alvar Tõruke tõdeb, et olukord on veidi sarnane 1990. aastatele, mil Eesti vabaks sai ning tuli hakata oma riiki looma ja leiutama.
Enimloetud
5
Mandri-Euroopa elektrivõrgu sagedusega liitumine võib tõsta energiahindu
Hetkel kuum
“Kui regulatiivsed piirangud muutuvad liiga keeruliseks, kaalume tootmise viimist Eestist välja”
Üks esikolmiku firma olnud ka kolm aastat järjest Äripäeva gasell-ettevõte.
Tagasi Tööstusuudised esilehele