Autor: Mait Kraun • 13. september 2019

Börs: vase hind tõuseb; elektriautod tõstavad kindlate metallide nõudlust

Elektriauto
Foto: Pixabay
Nädala börsiuudised: vase hind jätkab tõusu; Fitch: vaseturul saab olema ülejääk; elektriautodele üleminek tõstab just nende metallide nõudlust; rauamaak jätkab taastumist; nafta odavneb, kütusehinnad langevad.

• Baasmetallidel läks sellel nädalal hästi, sest neljapäeval oli USA-Hiina kaubanduskõnelustes näha positiivseid arenguid. Nimelt lükkas USA president Donald Trump Hiina vastaste tariifide kehtestamist kahe nädala võrra edasi.

• Moody’s kirjutas oma uues raportis, et elektriautodele üleminek võib 2020ndate keskpaigaks tõsta sektori metallide nõudlust kuus korda. See peaks toetavalt mõjuma nii koobalti, liitiumi kui ka nikli hindadele.

• Rauamaagi hind jätkas taastumist ka sellel nädalal, sest Hiina import oli augustis ligi kahe aasta suurim.

• Nafta hinnad langesid, sest globaalne majandus jahtub ning arvatakse, et OPECi praegustest tootmiskärbetest naftahindade tõusuks ei piisa.

Foto: Äripeäv AS

Vase hind oli sellel nädalal koos teiste baasmetallidega tõusuteel, sest USA-Hiina kaubanduskõnelustes on näha positiivseid arenguid. Tõsi, turg oli nädala lõpus siiski küllaltki passiivne, sest Hiinas on pühad.

USA president Donald Trump teatas, et lükkab Hiina vastaste tariifide kehtestamise kahe nädala võrra edasi. Kaks riiki plaanivad septembri lõpus ja oktoobris tõsisemate kõnelustega uuesti alustada.

Londoni metallibörsil kallines vase tonnihind reedel 1,1 protsenti, 5895 dollarini. Nädala lõikes tõusis hind 0,6 protsenti.

Pikaks veninud kaubandussõda on survestanud globaalset majanduskasvu ning muutnud tööstusmetallide nõudluse väljavaate kehvemaks.

Trump ütles neljapäeval, et soovib Hiinaga sõlmida laiapõhjalist kaubanduslepet, aga ei välista ka ajutise pakti sõlmimist.

Fitch: vase turul saab olema ülejääk, mitte puudujääk

Reitinguagentuur Fitch Solutions alandas aga vase hinnaprognoose, sest meeleolud on kehvad ning Hiina nõudlus on oodatust tagasihoidlikum.

“Me usume, et vase turg saab olema 2019-2021 aastatel ülejäägis, mitte puudujäägis. Selle tõttu oleme vähendanud ka 2020. ja 2021. aasta hinnaprognoose,” kirjutas Fitch reedel avaldatud raportis.

Suur osa teistest turuosalistest aga prognoosib, et vaseturg saab olema järgnevatel aastatel defitsiidis, mis peaks hindu toetama.

Foto: Äripäev AS

Elektriautodele üleminek tõstab paljude metallide nõudlust

Kui elektriautode hulk kogu sõiduautodest tõuseb 2020ndate keskpaigaks 8 protsendini, siis võib akudes kasutatavate metallide nõudlus tõusta kuus korda, teatas Moody’s sellel nädalal. See võib koobalti hinnale tuge pakkuma hakata.

Reitinguagentuur teatas, et üleminek elektriautodele suurendaks märkimisväärselt koobalti, liitiumi, nikli ja vase nõudlust. Koobalti suurim tootja on Kongo Demokraatlik Vabariik, kes saaks trendist ka väga palju kasu.

Koobalti hinnalangus tekitas aga olukorra, kus suurtootja Glencore pidi oma tootmist Mutanda kaevanduses märkimisväärselt piirama. Tegemist on suurima koobaltikaevandusega maailmas.

Trendist saavad kasu ka mitmed teised riigid, sel hulgas Peruu ja Filipiinid. Kanada, Hiina ja Venemaa puhul on mõju väiksem, sest riikide majandused on suuremad ja rohkem hajutatud.

Koobalti tonnihind on viimase kahe aasta jooksul langenud 90 000 dollarilt tonnist 36 000 dollarini.

Rauamaak jätkab taastumist

Rauamaagi hind tõusis ka sellel nädalal, sest selgus, et Hiina import on majanduse aeglustumisele vaatamata jätkuvalt tugev.

Hiinas kaubeldava rauamaagi hind tõusis nädalaga 2,2 protsenti, 93 dollarini tonnist. Hiina ostis augustis 95 miljonit tonni rauamaaki, mida on juuliga võrreldes 4 protsendi võrra enam. Viimati oli kuine import nii kõrge 2018. aasta jaanuaris. Tänavu peaks Hiina rauamaagi import tõusma uue rekordini.

Samas on sadamates kogunevate varude maht kasvanud juba kaheksa nädalat järjest. “Me oleme rauamaagi hindade osas jätkuvalt ettevaatlikud, sest kaubanduse väljavaade on ebakindel. Samas me ei näe, et hinnad võiks nii drastiliselt langeda nagu augustis,” ütles investeerimisfirma INTL FCStone’i tooraineturu konsultant Edward Meir Reutersile.

Juulis jõudis rauamaagi hind 126 dollarini tonnist, mis on kõrgeim tase alates 2014. aasta jaanuarist. Augustis langesid hinnad järsult, aga aasta algusega võrreldes ulatub tõus 26 protsendini.

Rauamaagi hinnad ($/tonn). Allikas: Fastmarkets.

Eelmisel nädalal üle 10 protsendi tõusnud tina hind odavnes sellel nädalal 2,1 protsenti ning tonn maksab 17 140 dollarit. Eelneva hinnatõusu põhjuseks oli asjaolu, et mitmed suurtootjad teatasid plaanidest madalate hindade tõttu toomist kärpida.

Hästi läks ka tsingil, mille hind tõusis 1 protsendi võrra, 2366 dollarini tonnist. Alumiinium lisas 0,7 protsenti ja tonn maksab 1792 dollarit. Nikkel kallines 1,2 protsenti.

Väärismetallidel läks see nädal kehvemini – kuld odavnes 0,8 protsenti ja hõbe kaotas 3,2 protsenti. Põhjuseks kaubanduspingete leevenemine, optimismi kasv ning aktsiaturgude kallinemine.

Nafta odavneb, kütusehinnad langevad

Naftahinnad olid see nädal aga languses, sest investorid muretsevad jätkuvalt globaalse majanduse aeglustumise pärast. Naftat ei pannud kallinema ka USA-Hiina kaubanduskõneluste arengud.

OPEC ja Rahvusvaheline Energiaagentuur avaldasid sellel nädalal raportid, kus toodi välja, et järgmine aasta on naftaturg ülejäägis.

“Selleks, et hinnalangust ja massilist varude kasvu vältida, peaks OPEC ja teised riigid oma tootmist vabatahtlikult veelgi vähendama,” ütles Commerzbanki analüütik Eugen Weinberg.

Brenti toornafta odavnes nädalaga 2,5 protsenti ja WTI kaotas 4,1 protsenti. Kummagi barrel maksis nädala lõpuks vastavalt 59,9 ja 54,7 dollarit.

Rotterdami 95 bensiini hind langes 1,9 protsenti, 582 dollarini tonnist. Diislikütus odavnes 1,2 protsenti, 575,5 dollarini. Kerge kütteõli kaotas 1,5 protsenti ja tonn maksab 568,5 dollarit.

Toostusuudised.ee toetajad:
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24
Toomas KeltTööstusuudiste toimetajaTel: 50 72 816
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077