Metsavarumisega tegelevad ettevõtted on oma prognoosides veidi positiivsemad kui pool aastat tagasi, selgub värskest Äripäeva Infopanga metsatööstuse kvartaliraportist. Varasem hirm kiire kahanemise ees on asendumas lootusega olukorra stabiliseerumisele.
- Raietööd Foto: Toomas Kelt
Ettevõtete juhtide küsitlus näitas, et keskmine hinnang sektori seisundile (10-palli süsteemis 4,7) on 0,6 punkti võrra paranenud võrreldes pool aastat tagasi läbi viidud küsitluse tulemustega. Kui siis prognoositi pea kõigile näitajatele kahanemist, siis nüüd on hinnangutes domineeriv usk stabiilsusele. Nii keskmist palka, teenuse hinda, töötajate arvu kui ka investeeringuid prognoositakse püsivat samal tasemel. Veidi kiiremat kahanemist prognoositakse müügitulule ja kasumile, mis on praeguses olukorras ka ennustatav. Olukorras, kus müügitulu ei kasva, kuid palgasurve püsib ja töötajates samuti ei taheta loobuda, ongi kasumlikkus see, mille arvelt puuduvad ressursid kaetakse.
Seotud lood
Talv oli metsa ülestöötamiseks üsna soodne, puidu hind küll langes, kuid stabiliseerus üsna soodsal tasemel. Esimese kvartaliga võib enam-vähem rahule jääda, tõdevad värske Äripäeva Infopanga metsavarumise konkurentsiraporti kommentaarid.
Metsa varumisega tegelevad ettevõtted võivad läinud aastale tagasi vaadata kahesuguste tunnetega. Metsamaterjali kõrged hinnad tagasid head majandustulemused, kuid üleüldine ebaselgus metsanduses tekitab ebakindlust, selgub värskest Äripäeva Infopanga metsavarumise konkurentsiraportist.
Statistikaameti andmetel vähenes esimesel poolaastal kaupade eksport 11%, mida põhjustas töötleva tööstuse ja kütuste väljaveo langus, samuti rahvusvaheliste kaubaturgude nõrk nõudlus ja geopoliitilised pinged. Kuigi olukord on keeruline, prognoosivad eksperdid majanduse kasvu ja ettevõtjatel on võimalus laiendada ärimahtusid uute koostööpartnerite kaudu.