Valio Eesti käive kasvas eelmise aastal 29 protsenti 169 miljoni euroni, ärikasum langes toorpiima ja muude sisendite hinnatõusu tõttu aga 34 protsenti 3,5 miljonile eurole.
- Laeva külas paiknevas Valio Laeva Meiereis valmistatakse värskeid piimatooteid. Foto: Meelika Sander-Sõrmus
Valio Eesti AS teenis 2022. aastal 169 miljoni eurose käibe juures 3,5 miljonit eurot ärikasumit. Võrreldes eelneva aastaga oli möödunud aastal piimatööstuse kasum väiksem, sest tootmissisendite, eriti toorpiima hüppelist hinnatõusu ei olnud turud ja tarbijad võimelised vastu võtma, selgub majandusaasta aruandest.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Välispoliitikas on Eesti riik olnud väga tubli, kirjutab Valio juht Maido Solovjov vastuseks Tööstusuudiste arvamusliidrite küsitlusele. Samas majanduspoliitikas on välja joonistunud mõned varasemad valed otsused või otsustamatused, näiteks liiga kiire põlevkivienergeetikast eemaldumine. Toiduainete jätkuvat hinnatõusu tööstusjuht ei prognoosi.
Eksporti minevate piimatoodete ja toorpiima kokkuostu hinna kiire langemine Euroopa ja maailma turgudel on pannud Eesti piimatootjad ja piimatööstused täbarasse olukorda. Valio AS tegevjuht Maido Solovjov ütles olukorda kommenteerides, et need, kes farmidele vähe maksavad, neile on farmipidajad pahased ja kes maksavad endiselt kõrget hinda, need teenivad suurt kahjumit.
Valio Eesti võttis oma Võru tehases kasutusele uued võitootmise ja -pakendamise liinid, millesse investeeris 1,7 miljonit eurot.
Viimastel aastatel on kasvanud eestlaste terviseteadlikkus, mille valguses on märgata ka tarbijate suurenenud soovi madalama suhkrusisaldusega toodete järele. Valio Eesti on oma toodetes suhkru vähendamisega tegelenud järjepidevalt juba 2016. aastast, sel kevadel otsustati aga aastaga vähendada kõigis Alma joogijogurtites lisatava suhkru kogust kokku ligikaudu 13 tonni.
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.