Metsanduse selle kümnendi arengukava läks teadlaste esitatud ettepanekutega kooskõlastusringile. Lisaks kinnitas keskkonnaminister arengukava keskkonna- ja muude oluliste mõjude strateegiline hindamise aruande.
Pikka aega töös olnud metsanduse arengukava saadeti kooskõlastusringile. Foto: Toomas Kelt
Metsanduse arengukava aastani 2030 (MAK2030) viimases versioonis on täiendused elurikkuse ja loodushoiu osas. Näiteks kirjutati arengukavasse soovitus seadusemuudatuseks. Esimene soovitus pikendataks metsa uuendamise aega - nii saab vältida suurte lagedate koondumist ja teine soovitus piiraks raielangi maksimaalse suuruse praeguselt 7 hektarilt 5 hektarini.
Metsanduse arengukava suund hakata kunstlikult piirama metsade uuendamist kahjustab pikaajaliselt meie metsade tervist, süsiniku sidumise võimet ning puidu kvaliteeti, kirjutas Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit (EMPL) keskkonnaministeeriumile.
Lähinädalatel kohtub Keskkonnaministeerium kohalike omavalitsustega, et saada tagasisidet metsanduse selle kümnendi arengukavale. Lisaks räägib RMK oma senisest kogemusest kogukonnametsade majandamiseks kohalike elanikega kokkulepete sõlmimisel. Igal infopäeval toimub ka arutelu, milline on omavalitsuste ootused metsanduse tulevikust ja kogukonnametsi puudutavast seadusemuudatusest.
Eesti ja USA keskkonnakaitsjate koostatud eksperthinnang jõuab järeldusele, et metsanduse arengukava (MAK2030) eelnõu on vastuolus säästliku metsanduse eesmärkidega ega täida õiguslikke kohustusi.
Tallinna Lasnamäe Mehaanikakoolis on suurte muutuste aeg - käsil on inseneeria valdkonna õppekavade ja õpikeskkonna uuendamine ning uute õppekavade loomine. Juba järgmisel sügisel on põhikoolide lõpetajad oodatud õppima täiesti uutele, nelja-aastastele Inseneriakadeemia õppekavadele kahel õppesuunal: metallierialade hulka lisandub erialana “masintöötlustehnoloogiad” ja ehituserialade valikusse „hoone tehnosüsteemide tehnik“.