Need Eesti ettevõtted, kelle tegevus sõltub gaasist, valmistuvad tarbimist vähendama ja investeerivad üleminekusse teistele kütustele. Nad ei välista ka oma toodangu hinnatõusu.
- A. Le Coqi juhatuse esimees Tarmo Noop hoiatab, et kui gaas kohe kinni keerata, siis jääks tootmine seisma. Foto: Õhtuleht/Scanpix
Eesti tarbib igal aastal sadu miljoneid kuupmeetreid maagaasi. Ja kui varem tuli märkimisväärne osa sellest Venemaalt, siis nüüd otsitakse asendust.
Just üle-eile õhtul jõudsid Eesti riigis energiavarustuse eest vastutav Elering ja energiafirma Alexela kokkuleppele, kuidas LNG-terminaliga edasi liikuda. See peab valmima oktoobris-novembris algavaks kütteperioodiks – see nõuab väga kiiret tegutsemist. „Ilma Paldiski LNG-terminalita on gaasipuuduse tõenäosus piirkonnas, sealhulgas Eestis, suur,“ ütles Delovõje Vedomostile konkurentsiameti energiaturgude osakonna juhataja Karin Maria Lehtmets. „Tuleb piirata gaasitarbimist, eriti tööstus- ja kaubandusettevõtete jaoks.“
Gaas on pudelikaela kinni jäänud
Klaipedast, kus juba on LNG-terminal, ei pruugi Eesti piisavalt gaasi saada, kuna Leedu ja Läti gaasi ülekandesüsteemide läbilaskevõime on ebapiisav. „Kui Klaipeda terminali läbilaskevõime on 40 TWh/aastas (see on ligikaudu 110 GWh/ööpäevas) ning Balti riikide ja Soome kogutarbimine on 65 TWh/aastas, siis Lätti ei ole võimalik tarnida rohkem kui 25 TWh/aastas (umbes 68 GWh/päevas),“ selgitab Lehtmets. Selle pudelikaela tõttu ei saa Lätis asuv Incukalnsi maa-alune gaasihoidla kogu Klaipeda terminali gaasi vastu võtta. Ilma Venemaa gaasitarneteta ei täitu reservuaar piisavalt, et piirkond kütteperioodi üle elaks, nendib ta.
Loe pikemalt edasi
Äripäevast.
Seotud lood
Infortari juht: meil pole aega kümme aastat läbi rääkida
LNG Paldiski terminali projekti vedajad Alexela ja Infortar leiavad sarnaselt Eleringiga, et pakkumine kai ehitamiseks pole vastuvõetav ja hindavad toimunud läbirääkimisi Eleringi tahte puudumise tõttu lõppenuks.
LNG-ujuvterminali vastuvõtuks vajaliku haalamiskai rajamise kõnelused pole viinud sellise lahenduseni, mille Elering saaks vastu võtta, teatas ettevõte.
Eesti Toiduainetööstuse Liit märgib, et toidu tootmine sõltub gaasist ja LNG-terminali projekt oli tööstusharule hea uudis, kuid praegu ei ole asjad edasi liikunud.
Eilsel Riigikogu majanduskomisjonis tutvustas majandus- ja taristuminister Taavi Aas eelnõu, millega seatakse täpsemad turuosaliste rollid tulemaks toime pikaajalise Venemaa gaasitarne katkestusega.
Tallinna Lasnamäe Mehaanikakoolis on suurte muutuste aeg - käsil on inseneeria valdkonna õppekavade ja õpikeskkonna uuendamine ning uute õppekavade loomine. Juba järgmisel sügisel on põhikoolide lõpetajad oodatud õppima täiesti uutele, nelja-aastastele Inseneriakadeemia õppekavadele kahel õppesuunal: metallierialade hulka lisandub erialana “masintöötlustehnoloogiad” ja ehituserialade valikusse „hoone tehnosüsteemide tehnik“.