Teadus- ja arendustegevusele kulutati 2018. aastal 365,6 miljonit eurot, mida on viiendiku võrra enam kui aasta varem, teatas statistikaamet.

- 30 protsenti teadus- ja arendustegevuse kuludest läks ülikoolidele.
- Foto: Julia-Maria Linna
Ettevõtete teadus- ja arendustegevuse kulud kokku olid 155 miljonit eurot ja eelnenud aastaga võrreldes oli seda 8% võrra rohkem. Kulud suurenesid kõigis alamsektoreis, aga enim kõrghariduses, kus kasv oli eelnenud aastaga võrreldes 35%. Dünaamikat mõjutas uus tõukefondide rahastamise periood, mis algas 2017. aastal.
Eelkõige suurenesid kulud investeeringute tulemusel. Investeeringute maht suurenes kokku 46% ja märkimisväärselt nii kõrgharidus- kui ka riigisektoris. Ettevõtlussektoris ja kasumitaotluseta erasektoris investeeringud aga vähenesid.
Tööjõukulud, mis moodustavad teadus- ja arendustegevuse kuludest enam kui poole, suurenesid eelnenud aastaga võrreldes 13%. Erand oli riigisektor, kus tööjõukulud vähenesid 8% võrra.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Riigieelarvest tuli möödunud aastal 156 miljonit eurot ehk 43 protsenti. Selle hulka on arvatud ka ELi toetused. Suurem osa riigieelarvest pärit vahenditest läks kõrgharidussektorisse. Ettevõtlussektori teadus- ja arendustegevuse kulutuste hulgas oli riigi eraldatud raha osatähtsus 6%.
Ilmselt jääb praeguse kasvutempo juures kättesaamatuks eesmärk suurendada teadus- ja arendustegevuse kulude osatähtsust 2020. aastaks 3%-ni SKP-st.
Seotud lood
Eesti ettevõtjad otsivad kasvu välisturgudelt, ent samal ajal näitab Euroopas ettevõtete pankrotistatistika kasvutrendi. Ekspordiriskid ei ole enam nišiteema – see on kasvu takistav reaalsus, millega peab arvestama iga juht, kelle kliendid ja kasvuambitsioonid asuvad piiri taga.