Põlvamaal eestimaist käsitöösiidrit valmistav Siidrikoda kavatseb lähiaastatel tootmisvõimsust kasvatada kuni 800 000 liitrini aastas ning muuta tootmise peaaegu jäätmevabaks. Kasvuplaanide aluseks on ettevõtte ekspordiedu.

- Siidrikoja uus tootmishoone sai eile nurgakivi.
- Foto: InNomine
Mapri Ehitus paneb sügiseks Põlvamaale Valgjärvele püsti Siidrikoja uue, 1500 ruutmeetrise tootmishoone.
“Uus tootmishoone on oluline osa meie strateegilisest kasvuplaanist. Pingutused ekspordi suunas on hakanud vilja kandma ja seetõttu on meil tõsine vajadus tootmismahtusid oluliselt kasvatada. Tänase 50 000 liitrise võimsuse asemel võimaldab uus tootmishoone edaspidi aastas toota kuni 800 000 liitrit jooke. Põhjaliku eeltöö tulemusena on hoonesse projekteeritud kaasaegsetele tootmisliinidele lisaks labor, katseköök, esitlus- ja degusteerimisruumid, veinikelder, tehase kauplus ja majutusruumid praktikantidele-üliõpilastele," ütles Sulev Nõmmann, Siidrikoja juhataja.
Kanepi valda sündiva uusehitise üldpind on 1500 m2. Uues tootmishoones aitab käsitöö osakaalu vähendada tootmisautomaatika. “Ükski masin ei tööta täiesti inimese abita ja seetõttu loome Siidrikojas lähitulevikus 6-8 insenerlikku taipu nõudvat töökohta,” räägib Nõmmann.
Tootmishoone valmimisega käesoleva aasta sügisel avaneb Siidrikojal võimalus peaaegu täielikult jäätmevabaks tootmiseks. Ligi sajaprotsendiliselt leiavad edaspidi kasutamist õunte, marjade pressimisjäägid, millest hakatakse valmistatakse uusi eksportturgudel nõutud tooteid. Vastavad tootmisseadmed võimaldavad nende toodete mahtu kasvatada kuni 500 tonnini aastas.
Kavandamisel on ka uue tootmishoone ja olemasoleva õunahoidla liitmine päikeseenergiajaamaga, et suvisel jahutust nõudval perioodil toota märkimisväärne osa selleks vajaminevast energiast päikese toel.
Praegu kasutusel olevalt rendipinnalt õunahoidlas tuuakse tootmine täielikult uude majja üle ja õunahoidla jääb edaspidi kasutusele vaid toorme säilitus-, sorteerimis- ja pakendamishoonena.
Uue hoone ehitust finantseeritakse kolmest allikast: omakapital, ühisrahastuse platvormide Fundwise ja Funderbeam kaudu lisandus 350 kodumaist ja välisinvestorit ning osaliselt finantseeritakse ettevõtet ka Euroopa Liidu maaettevõtluse arendamist toetavatest struktuurifondidest.
Siidrikoda valmistab 6 erinevat siidrit, millest 4 on võitnud rahvusvahelises konkurentsis medaleid. Mitme Eesti restorani joogimenüüsse on jõudnud ka rabarberivahuveinid Rosie ja Rosanna, mida valmistatakse koostöös Uue-Saaluse veinitaluga. Alkoholivabadest jookidest on valikus mulliga õunamahl Äpu.
Seotud lood
Moodsad laolahendused sisaldavad lisaks digitaalsele tarkvarale ning robottõstukitele pool- ja täisautomaatseid riiulisüsteeme, tornladusid ning komplektseid turvalahendusi, mis lahendavad kogu ettevõtte siselogistika. Willenbrock Baltic OÜ projektijuht Jaan Viita rõhutab, et oluline on vaadata siselogistikat tervikuna, sest vaid nii saab välja töötada maksimaalset kasu toova terviklahenduse.