Nädala alguses kehtestati puuviljakasvatajatele maaeluministri määrusega Euroopa Liidu erakorraline toetus, et hüvitada osa kahjust, mille tingib Venemaa loobumine euroliidu toiduainete sisseveost, samas kui Eesti tootjad ei ole püüdnudki Vene turule siseneda.
"On absurdne ja naeruväärne, et toodetud on määrus, mille järele pole Eestis mitte mingit vajadust," ütles
Sakalale õunakasvataja Siim Kabrits, kellele sekundeeris Morna Talu eestvedaja Andres Mets, kes ei tea enda sõnul kedagi, kes tahaks Eestist eksportida puuvilju Venemaale.
Maaeluministeeriumi taimekasvatussaaduste büroo juhataja Erkki Miller ütles, et Venemaa impordikeeld põllumajandustoodetele mõjutab kogu Euroopa Liidu turgu olenemata sellest, kas liikmesriik tarnib oma toodangut Venemaale või mitte. Erakorralise toetuse väljatöötamise vajadust on Euroopa Komisjon tema sõnutsi põhjendanud asjaoluga, et praeguses olukorras püsib Euroopa Liidus reaalne turuhäirete oht sellistele püsikultuuridele nagu luuviljad, tsitrusviljad, õunad ja pirnid ning asjakohaseid meetmeid tuleb rakendada seni, kuni niisugune olukord kestab.
Erkki Miller lisas, et see annab võimaluse sektorit toetada ja kui teised liikmesriigid niisugust meedet rakendavad, on see ka Eestis põhjendatud.
Autor: Äripäev.ee
Seotud lood
Statistikaameti andmetel vähenes esimesel poolaastal kaupade eksport 11%, mida põhjustas töötleva tööstuse ja kütuste väljaveo langus, samuti rahvusvaheliste kaubaturgude nõrk nõudlus ja geopoliitilised pinged. Kuigi olukord on keeruline, prognoosivad eksperdid majanduse kasvu ja ettevõtjatel on võimalus laiendada ärimahtusid uute koostööpartnerite kaudu.