Majandus- ja taristuministri Kristen Michali sõnul on suurkoondamise taga peamiselt olukord maailmaturul. Peale töökohtade loomise Ida-Virumaal kavatseb valitsus võtta luubi alla ka maksukoormuse muutuse.
- Majandus- ja taristuministri Kristen Michal. Foto: Andras Kralla
„Pean õigeks ka keskkonnatasude alandamist ja ressursitasu sidumist põlevkivitoodete lõpptoote hindadega,“ märgib Michal kirjalikus kommentaaris. Ta lisab, et kuigi põlevkivisektoril on märkimisväärne keskkonnamõju, siis on teisalt põlevkivisektori säilimine Eesti majandusele ning Ida-Virumaa tööhõivele oluline.
Peamine suurkoondamise põhjus on Michali sõnul nafta ja sellest sõltuva põlevkiviõli maailmaturu hinna järsk langus, mis ei võimalda VKG-l Kiviter tehnoloogia toodangut kasumilikult turule müüa ja seetõttu otsib ettevõte kõiki võimalusi enda pikemaajalise elujõulisuse säilitamiseks. „Koondamine on kahtlemata maailmas toimuva ning maailmaturu hinnalanguse tagajärg Eestis,“ märgib Michal.
Ministri sõnul ollakse VKG juhtkonnaga ühenduses ja üritatakse koostööd leida inimestele olukorda maailmaturu negatiivsest muutusest leevendada. „Eelmisel aastal tegime muudatused kaevandamisreeglites, mis võimaldas luua uusi töökohti. Järgmine leevendusmeede võiks olla muutus maksustamises,“ nentis Michal.
„Kehtiv maksukoormus ja -süsteem vajab kiiret muutust, arvestades ettevõtete elujõulisuse ning tööhõive säilitamise vajadust. Põhimõte peaks oleme lihtne – kui ettevõtetel on keerulisem, siis ka riik kogub vähem keskkonna ning ressursitasusid ning maailmaturu hinna tõustes on taas võimalik ka rohkem tasuda,“ märgib Michal.
Loe pikemalt edasi
Äripäevast.
Seotud lood
Viru Keemia Grupp (VKG) taaskäivitab kaks Kiviter-tehnoloogial töötavat põlevkiviõli vabrikut, mille tegevus oli rekordiliselt madala naftahinna tõttu aasta algusest konserveeritud. Tööle kutsutakse tagasi ligikaudu 350 inimest.