Eesti Masinatööstuse Liidu juhatuse esimees Indrek Rohtma rääkis novembri lõpus Lätis toimunud rasketööstusmessil Tech Industry 2015, et Eesti masinasektor on languses ja ettevõtted kardavad investeerida.
- Eesti Masinatööstuse Liidu juhatuse esimees Indrek Rohtma. Foto: Martin Kivimäe
“Me töötame lõpuks tööstuspoliitikaga, kutsume seda roheliseks raamatuks. See lõppeb detsembris, nii et raamat on peaaegu valmis. Lõpuks on masinaehitussektorist saanud riigi üks prioriteete, nagu ka IT- ja puidusektor,” rääkis Rohtma messil toimunud seminaril.
“Meil on probleeme pädeva tööjõuga ja sektor on tegelikult languses. Palgakulud kasvavad kiiresti ja seda peamiselt Soome tõttu,” jätkas Rohtma ja lisas, et 2015. aastal on sektori palgakulu kasvanud 22%.
Paindlikud, aga liiga väikesed. Eesti masinatööstuse plussideks pidas Rohtma kvaliteeti, paindlikkust ja õigeaegseid tarneid. “Miinuseks ongi paraku tööjõud, firmad on liiga väikesed selleks, et võita suuri projekte. See on suur probleem,” märkis ta. “Firmad kardavad ka investeerida. Eestis oleks kõik justkui paigal, ettevõtted nagu ootavad midagi ja nad ei tea, mis edasi saab. Mis juhtub Euroopas ja Venemaal.”
Samas rääkis Läti masinatööstuse liidu (MASOC) juhi Toms Grinfelds, et Lätis on sektori investeeringud küll kasvamas, kuid poliitiline olukord on veel keeruline ja sektor tervikuna tänavu ei kasva.
“Poliitiline seis on põhiline, mis meid praegu mõjutab. Eriti Venemaa, kus me järgmisel aastal erilist paranemist ei oota,” ütles liidu juht. Läti peamised eksporditurud on Põhjamaad ja Saksamaa. Kokku ekspordib Läti enam kui 100 riiki.
Seotud lood
Pakendivaldkond on majanduse peegel, sest pakendite tellimuste maht näitab selgelt, kuidas läheb ettevõtetel toidu-, elektroonika-, mööbli- või keemiatööstuses. Multipakend Tootmine OÜ tegevjuht Mihhail Tšernjak nendib, et ajad pole lihtsad, kuid tänu heale partnerlusele pikaajalistele klientidega saadakse hakkama ka keerulisematel perioodidel.