Columbus Eesti ärikonsultant Indrek Sabul tutvustab homme, 13. novembril toimuval konverentsil Tööstuse Äriplaan 2015 Kobayashi 20 võtme meetodit, mis on ettevõtetele teerajajaks Lean-mõtteviisi juurutamisel.
Sabuli sõnul võimaldab Kobayashi 20 võtme mudel näha ettevõttel tervikpilti korraga, kuid teha ning hinnata tehtud parendustegevusi ühekaupa ja õiges järjekorras.
„Mudelit kasutades näeb ettevõtja kompaktselt, millistele valdkondadele peaks rohkem tähelepanu pöörama ja milliste võtmete skoori parandama,“ selgitas Sabul.
Just tervikpildi nägemine võimaldab omakorda seada eesootavad muudatused prioriteetide põhiselt järjekorda (näiteks vastavalt sellele, millise valdkonna muudatused mõjutavad enim firma strateegiliste eesmärkide tulemuste paranemist või konkurentsieelist). Kui muudatuste valdkonnad on tuvastatud ja prioritiseeritud, saab ettevõte neid ellu viia järjekorras ja ühekaupa. Pärast iga muudatust saab ta läbi mudeli korduskasutuse mõõta muudatuse tulemuslikkust ja mõju tervikule.
„Seega on Kobayashi mudel heaks töövahendiks neile, kes soovivad oma ettevõttes rakendada pideva parendamise tehnikat, mida tuntakse ka Demingi ringina: planeeri-teosta-kontrolli-kindlusta,“ lisas Sabul.
Tema sõnul on 20 võtme mudel üheks tööriistaks teel LEAN tootmise poole. Seda on kasutanud paljud neist ettevõtetest, kes on juurutanud kulusäästlikku mõtteviisi oma ettevõttes. Maailma parimate LEAN-tarneahelatega ettevõteteks on peetud Toyotat, Fordi, Intelit, Catepillarit, Nike jpt.
Columbus ise on mudelit kasutanud oma kliendiprojektides.
„Metoodika on ettevõtjate poolt üldiselt saanud kiidusõnu. Just tänu sellele, et see ei sunni tegema koheselt kiireid ja radikaalseid muudatusi, vaid võimaldab neid ette võtta tähtsuse järjekorras ja ühekaupa kaotamata seejuures fookust tervikule ja muudatuste olulisusele. Eestis on palju neid ettevõtteid, mis on viimase paarikümne aasta jooksul kiiresti ja mitmes suunas arenenud. Tihtipeale on juurde tulnud uusi ärivaldkondi, muutunud on nii tooteportfell, tehnoloogia kui ka ettevõtte suurus. Sellise „kihilise“ arengu juures ongi just tervikpildi säilitamine üks olulisi edutegureid,“ lisas Sabul..
Tööstuse Äriplaan 2015 programmiga on võimalik tutvuda
SIIN
Seotud lood
Eesti ettevõtete jaoks on käes väga keeruline aeg, millele annavad hoogu erinevad maksumuudatused ja üleüldine kiire palgatõus, pärssides eriti tööstus- ja tootmissektori konkurentsivõimet. Logistikaettevõtte DSV Estonia tegevjuht Alvar Tõruke tõdeb, et olukord on veidi sarnane 1990. aastatele, mil Eesti vabaks sai ning tuli hakata oma riiki looma ja leiutama.
Enimloetud
6
„Elektrihind saab meil ainult üles minna“
Viimased uudised
Üks esikolmiku firma olnud ka kolm aastat järjest Äripäeva gasell-ettevõte.
Hetkel kuum
Kuidas tööstusettevõtet coachivalt juhtida?
„Elektrihind saab meil ainult üles minna“
Meile lisandub 1,2 miljonit täiendavat kulu igal aastal
Tagasi Tööstusuudised esilehele