Kõige enam juhtub raskeid tööõnnetusi uute töötajatega

Tööinspektsiooni teatel on uued töötajad ohugrupp, kellega juhtub enim raskeid tööõnnetusi.

Ligi kolmandik rasketest tööõnnetustest juhtub esimesel tööaastal uue tööandja juures. Seda on üle kahe korra rohkem, kui teisel töötamise aastal. Kõige rohkem toimub õnnetusi noortega, kel see on esimene töökoht, kuid neid toimub palju ka teistes vanusegruppides. Sealhulgas ka enam kui 30aastastega, kel on olemas varasem töökogemus.

„Tööõnnetuste vältimiseks tuleks juhtida töötaja tähelepanu sellele, kui ta teeb midagi valesti. See ei pruugi olla hoolimatus, vaid hoopis teadmatus,” märkis tööinspektsiooni töökeskkonna osakonna juhataja Rein Reisberg.

„Ärge arvake, et uus kolleeg niikuinii teab, kuidas tervist kahjustamata töötada. Olgugi et neile, kes on töötanud sel alal aastaid, võivad need teadmised tunduda elementaarsena.”

Elvas asuva tööstuselektroonika tehase Enics Eesti töökeskkonnaspetsialist Erki Lind tutvustas firmas 2010.–2011. aastatel välja arendatud uute töötajate koolitamise korda ja sisseelamisprogrammi.

Ettevõte ei sõlmi töötajaga töölepingut enne, kui ta on läbinud neljapäevase elektroonika baaskursuse ning sooritanud edukalt eksami. Seejärel tutvustatakse uuele töötajale ettevõtte toimimispõhimõtteid ning ta töötab esmalt kaks nädalat juhendaja käe all ning siis kaks nädalat iseseisvalt, kuid juhendaja kontrollib pisteliselt tema tööd. Alles siis langetatakse otsus, kas uustulnuk sobib iseseisvale tööle.

Läbimõeldud tegutsemise tulemus on see, et 600 töötajaga tehases ei toimunud mullu ühtki rasket tööõnnetust. Kergeid tööõnnetusi toimus seal möödunud aastal kuus, neist kahes said kannatada uued töötajad.

„Inimene peaks ikkagi ka ise enda eest natuke hoolitsema. Kõige eest siiski ei oska hoiatada: näiteks oli meil mõne aasta eest tööõnnetus, kui inimene sobras sahtlis, vaatamata sahtli sisse, ja lõikas endale plekitükiga näppu,” märkis Lind.

Kõnealuseid teemasid käsitleti täna Tallinnas toimunud ümarlaual „Uued töötajad töökeskkonnas ja nende väljaõpe“.

 

Osale arutelus

  • Raigo Neudorf

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara