Eesti liitub Rahvusvahelise Energiaagentuuriga

Majandusminister Juhan Partsi sõnul aitab liitumine Rahvusvahelise Energiaagentuuriga tugevdada Eesti energiajulgeolekut.

Valitsus kinnitas neljapäeval eelnõu, mis kiitis heaks läbirääkimiste alustamise Eesti liitumiseks Rahvusvahelise Energiaagentuuriga, teatas majandusministeerium.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsi sõnul on liikmelisuse võtmeküsimus energiajulgeoleku tugevdamine. „Eesti geograafiline positsioon eeldab, et kasutame ära kõik võimalused julgeoleku tagamiseks,“ ütles ta.

Lisaks on Partsi sõnul oluline agentuuri kompetentsi kaasamine alternatiivenergia ning energiapoliitika statistilise analüüsi arendamises. „Eesti on võtnud endale ambitsioonikad eesmärgid suurendada taastuvenergia osakaalu ning liitumisel saame loota nendepoolsetele teadmistele,“ lausus ta.

Rahvusvaheline Energiaagentuur (International Energy Agency, IEA) on kütuseturgude analüüsi ja erakorralise kütusevaru valdkonna reguleerimise liider maailmas. Agentuuri liikmete vahel toimib tugev solidaarsus- ja koordinatsioonimehhanism kütusepuuduse kriisiolukordades ning Eesti saab lisaks kiire juurdepääsu maailmatasemel parimale energiavaldkonna statistilisele informatsioonile ja analüüsile.

Liitumisläbirääkimiste osana koostab IEA ülevaated Eesti energiapoliitikast ja -sektorist ning kütuseturu eriolukordadeks valmisolekust.

Liikmesriikidel on kohustus osaleda IEA kulude katmisel liikmemaksu tasumisega. Eesti liikmemaksu suurus saab olema 0,1 protsenti IEA eelarvest, mis hinnanguliselt on ca 21 000 eurot aastas.

IEA leping ja liikmemaksu tasumine nõuavad eraldi heakskiitmist valitsuses ning muutuvad Eesti suhtes siduvaks peale ratifitseerimist riigikogus.

IEA on OECD asutatud autonoomne agentuur, millega ühinemine eeldab eraldi liitumistaotluse esitamist agentuurile. IEA liige saab olla ainult OECD liikmesriik.

Osale arutelus

  • Äripäev

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

Teabevara