Leivatootjate võimaliku konkurentsi kahjustava tegevuse uurimiseks alustati kriminaalmenetlust, teatas riigiprokuratuur.
Riigiprokuratuur ja konkurentsiamet alustasid kriminaalmenetlust, et selgitada välja, kas Leivaliidu liikmed on sõlminud konkurentsi kahjustava kokkuleppe, millega määratakse kindlaks kolmandate isikute suhtes hinna- ja muid kauplemistingimusi.
Kriminaalmenetlust on alustatud karistusseadustiku § 400 lg 1 ja 2 tunnustel. Kriminaalmenetlust juhib riigiprokuratuur ja viib läbi konkurentsiamet.
Karistusseadustiku § 400 näeb ette karistused konkurentsi kahjustav kokkulepe, otsuse ja kooskõlastatud tegevuse puhul:
(1) Konkurentsi kahjustava eesmärgi või tagajärjega ettevõtjatevahelise kokkuleppe sõlmimise, otsuse tegemise või kooskõlastatud tegevuse eest –
karistatakse rahalise karistuse või kuni üheaastase vangistusega.
(2) Konkurentidevahelise kokkuleppe sõlmimise, otsuse tegemise või kooskõlastatud tegevuse eest, sealhulgas riigihankes osalemisel, kui sellega:
1) määratakse otseselt või kaudselt kolmandate isikute suhtes kindlaks hind või muud kauplemistingimused;2) piiratakse tootmist, teenindamist, kaubaturgu, tehnilist arengut või investeerimist või3) jagatakse kaubaturgu või varustusallikat, piiratakse kolmanda isiku pääsu kaubaturule või püütakse teda sealt välja tõrjuda –karistatakse rahalise karistuse või ühe- kuni kolmeaastase vangistusega.
Seotud lood
Nordea Panga peaökonomist Tõnu Palmi sõnul on Eesti inflatsioon olnud ajalooliselt muutlikum kui suuremates Euroopa riikides.
Leivaliidu juht Arnold Kimber ütles tänast prokuratuuri teadet kommenteerides, et prokuratuur teeb kartellikokkulepet kontrollides lihtsalt oma tööd ja leivaliit teeb edasi oma tööd.
Eesti Leivaliidu teatel leiva ja teiste pagaritoodete hind lähiajal tõenäoliselt tõuseb. Viimastel aastatel ei ole leiva hind tõusnud, hoolimata tootmiskulude suurenemisest, mille põhjustasid kütuse- ja elektriaktsiiside ning käibemaksu tõus.
Leivaliidu 18 liikme nimel saadetud kartellihõnguline teade stiilis "leiva hind tõuseb niikuinii" vihastas majandusministri, riigiprokuratuuri ja konkurentsiameti nii välja, et lähiajal otsustatakse, kas algatada võimaliku kartelli uurimiseks kriminaalasi.
Tööriided on tööstusettevõtetes lahutamatu osa professionaalsest tööohutusvarustusest. Seetõttu kasutavad paljud Eesti tuntud ja ka väiksemad tööstusettevõtted Lindströmi tööriiete täisteenust, mis tagab töötajatele piisavas koguses riideid, nende professionaalse hoolduse ja tööriiete elutsükli lõpus ka nende ümbertöötlemise või taaskasutamise.