Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Eurotoetuste väljamaksmine muutub ettevõttesõbralikumaks
Kui seni said toetuskõlblikuks tunnistatud
ettevõtted euroraha tagantjärele kätte ehk pärast investeeringute ärategemist,
siis jõustunud struktuuritoetuse seadus võimaldab rakendusüksustel teha toetuse
saajatele ettemakseid.
Riigikogu kiitis struktuuritoetuse seaduse muudatuse heaks 10. juunil ning seadus hakkas kehtima 1. juulist. Struktuuritoetuse seaduse üks peamine eesmärk maandada toetuse saajate likviidsusriski.Raamseaduse ette valmistanud rahandusministeeriumi avalike suhete osakonna nõuniku Annika Vilu sõnul annab seadusemuudatus toetuse väljamaksmiseks kolm võimalust: väljamakse otse töövõtjale, maksta toetusraha välja osaliselt tasutud kuludokumentide alusel või anda ettemaksu pangagarantii olemasolul.„Esimesel juhul esitab toetuse saaja arve toetuse andjale, kes teeb ülekande teenuse pakkujale,“ selgitas Vilu. „Teisel juhul on toetuse saaja omafinantseeringu osa tasunud ning saab arve alusel toetusraha, et maksta see teenuse pakkujale. Kolmanda variandi puhul tehakse väljamakse toetuse saajale enne kohustuse tekkimist ja arve esitamist.“Vilu kinnitusel vaatavad ministeeriumid praegu oma toetatavate meetmete määrused üle ning viivad sisse vastavasisulised muudatused. „Erinevate meetmete puhul rakendatakse ilmselt erinevaid võimalusi, näiteks väljamaksed otse töövõtjale on mõistlikud suuremahuliste arvete puhul,“ lisas Vilu.Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi pressiesindaja kinnitusel jõustuvad nende haldusalasse jäävate määruste muudatused selle kuu keskel. „Varem maksti toetus välja valdavalt pärast kõigi arvete tasumist toetuse saaja poolt ning vastavate kulu- ja maksedokumentide esitamist EASile,“ sedastas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium elektronkirjas. „Nüüd laiendatakse võimalusi ettemakseteks, osaliselt tasutud kuludokumentide alusel tehtavateks makseteks, EASi poolt otse tarnijale või liisinguandjale tehtavateks makseteks ning faktooringuks. Muudatused jõustuvad augusti keskel.“
Kuna teises taotlusvoorus oli
finantseerimistingimusi võrreldes esimese vooruga oluliselt paremaks muudetud,
siis esitasime uue ja see ka rahuldati, ütles Põlvamaal lastemööblit tootva ASi
Suwem juhataja Kaido Mäesalu.
Investeering on tehtud juba pool aastat
tagasi ja kõik vajalikud aruanded on esitatud, aga millal ma toetusraha kätte
saan, ei tea ma siiamaani, ütles ASi Greif juhataja Kalle Rannu.
Eesti ettevõtete jaoks on käes väga keeruline aeg, millele annavad hoogu erinevad maksumuudatused ja üleüldine kiire palgatõus, pärssides eriti tööstus- ja tootmissektori konkurentsivõimet. Logistikaettevõtte DSV Estonia tegevjuht Alvar Tõruke tõdeb, et olukord on veidi sarnane 1990. aastatele, mil Eesti vabaks sai ning tuli hakata oma riiki looma ja leiutama.