Kodumaiste tootjate hinge vaakudes avab
lõunaosariigi kolkas tänavu oma esimese autotehase USAs Koreast pärit Kia.
„Tänu Sulle, Jeesus, et tõid Kia meie linna!“ Sellise plakati püstitas Georgia ja Alabama piiril asuva West Pointi linna põliselanik Annie Davidson (65) oma maja ette murule nähtavaks kõigile peatänavat mööda sõitjatele. 3500 elanikuga linnakesel 130 km kaugusel Atlantast on õnnestunud investeering saada suuresti tänu osariigi võimude loodud soodustustele, kirjutas New York Times.Tänu Jeesusele, et ta tõi KIA meie linna!
Maksu- ja teisi soodustusi on 400 mln dollari eest. Tehas asub valmides välja laskma väikest Kia Sorento SUV-d. Tõmme ühte vähestest regioonidest riigis, millel on konkreetset lootust majanduslangusest kiirelt pääseda, on tugev. Kuigi praegu on tööle vormistatud vaid 500 inimest, on ettevõttes läbivaatamisel 43 000 eelmise aasta jooksul internetis laekunud sooviavaldust.
„Oleme ainus koht kogu riigis, kus on onlainis välja käia 7 000-10 000 töökohta tootmises,“ rääkis linnapea Drew Ferguson IV, „me oleme koht, kus tunneli lõpus paistab valgus.“ Varasem tähtis tekstiilitööstuse linn oli peale selle kokkukukkumist 90ndatel aastatel vaikselt välja suremas. Peale otseselt uues tehases tööle asuvate inimeste vajab ettevõte ka kõike tootmiseks vajalikku tarnivaid ärisid ja seal töötavaid inimesi, rääkimata infrastruktuurist ja tarbekaupade pakkujatest.
Majanduse elavnemist on juba märgata. Enne varjusurmas viibinud kesklinnas on avatud uus pubi ja korea restoranid. Kingapoe omanik Tom Oswalt on rahul: praegu pakub ta 15 töösaabaste brändi ja tänu piirkonda tulvanud ehitustöölistele tegi mullu oma kõigi aegade käiberekordi. „Enne oli kesklinnas 18 tühja ärihoonet, neli neist kokku kukkumas, sealhulgas see siin,“ näitas mees oma poodi. Uute äride avamine toimub hoogsalt, esimest korda 25 aasta jooksul käivad ettevalmistused uue elurajooni ehitamiseks.
West Pointi põhjaküljele rajatav tehas peab käiku minema aasta lõpuks. USA riikliku statistika kohaselt on auto- ning autoosade tööstuses töötajate arv vähenenud alates 2000. aastast kaks korda. Välismaiste tootjate ekspansioon on vähemalt osaliselt aidanud katta kodumaiste tootjate suurkoondamisi. Samas Atlanta piirkonnas sulgesid hiljuti tehased Ford ja General Motors. Erinevalt neist ei ole Kia tehastes ametiühingute tugevat mõju. Tööliste oodatav tunnipalk on 15-27 dollarit.
Seotud lood
Maailma suurim kaablitootja Prysmian on tutvustamas kontserni uut äristrateegiat, millega liigutakse kaablitootjast täislahenduste pakkujaks. Ettevõtte juhi Massimo Battaini sõnul on viieaastase äristrateegia Connect to Lead eesmärk ära kasutada praegust turupositsiooni oma tugevuste arendamiseks ja kindlustamiseks ning olla eestvedaja kaablitööstuse innovatsioonis.