28. jaanuar 2009
Jaga lugu:

EL valmis rahastama Nabucco gaasitoru

Euroopa Komisjon plaanib investeerida kavandatavasse Nabucco torujuhtmesse, mis tooks Kesk-Aasiast gaasi Euroopa turule Venemaa territooriumi läbimata, ca 250 miljonit eurot.

See katab küll vaid 3% projekti hinnangulisest maksumusest, kuid tagaks kapitalibaasi järgmistele laenudele, kirjutab Financial Times. See on esimesi märke, et Venemaa ja Ukraina vastne gaasitüli sünnib Euroopa Liitu tõsimeeli mõtlema oma tarnekanalite mitmekesistamisele.

Ka Euroopa Investeerimispank on valmis projekti rahastama. Seda kuni 25% ulatuses projekti maksumusest, mis tähendaks enam kui 2 miljardi euro suurust summat.

Budapestis Nabuccoga seotud riikide tippkohtumisel hoiatas EIB juht Philippe Maystadt, et esmalt – enne raha hankimist - vajab gaasijuhtme projekt siiski poliitilist otsust.

ELi energiavoliniku Andris Piebalgsi sõnul on lähemad nädalad Nabucco jaoks omamoodi „tõehetk“.

Probleemne koht Türgi ja Nabuccoga seotud teiste riikide vahelistes kõnelustes on Türgi nõue, et tehingu ühe osana saaks riik omale kindlustada soodsa hinnaga gaasitarned. Gaasi tarbimine Türgis on viimase kuue aastaga peaaegu kahekordistunud, mistõttu riik on gaasi hinna tõusule väga tundlik.

Nabucco on 3300 km pikkune torujuhe Türgi idaosast Austriasse, mis transpordiks Kaspia gaasi Lääne-Euroopasse, vähendades ELi sõltuvust Venemaa gaasist. Torujuhe peaks käiku minema 2015. aastast - kaks aastat algsest plaanist hiljem. Projekti hinnanguline maksumus on 7,9 miljardit eurot.

Nabucco otseseks rivaaliks on Venemaa kavandatav torujuhe South Stream, mis kulgeks Venemaalt Itaaliasse ja Austriasse.

Gaasi saaks Nabucco torujuhe Aserbaidžaanist, mis president Ilham Alijevi sõnul ei võta mingeid kohustusi enne, kui on paigas torujuhtme ehitamise ajakava, kokkulepped transiiditasude üle ning lahendatud finantseerimisküsimused. Nii ütles Alijev eile Budapestis antud intervjuus.

Jaga lugu:
TÖÖSTUSUUDISTE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad tööstusuudised igal nädalal enda postkasti.

Tööstusuudised.ee toetajad:

Enimloetud
Harro Puusild
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24harro@toostusuudised.ee
Roberta Lupp
Roberta LuppTööstusuudised.ee sündmusedTel: 5331 0510roberta.lupp@aripaev.ee
Rain Jüristo
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077Rain.jyristo@aripaev.ee