Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Nafta tootmiskulud on hakanud kahanema
Esimest korda viimase kümnendi jooksul on
nafta- ja gaasitööstuses hakanud kulud kahanema, kirjutab Financial Times.
Nafta tootmise kulud hakkasid kiiresti kasvama 2005. aastal ning eelmise aasta alguseks olid materjalide, seadmete ning personali nappuse tõttu juba kahekordistunud. Ameerika naftageoloogide assotsiatsiooni andmetel kerkisid 20-24aastase tööstaažiga geoloogide palgad 113 000 dollarist 2005. aastal 167 000 dollarini mullu.
Veel eelmise aasta kolmandas kvartalis kasvasid kulud tootmissektoris 19 ning naftatöötlemissektoris 12 protsenti. Nüüdseks on kulud langenud tagasi ning vähenevad sel aastal edasi, sest kõvasti on kukkunud tööstuses vajalike materjalide nagu tsement, teras jms hinnad. Eriti oluline on terase hinna 50protsendiline kukkumine, sest tavaliselt moodustab see 20-25 protsenti nafta tootmise projekteeritud kuludest.
Maailma suurim naftatööstust teenindav ettevõte Schlumberg teatas eelmisel nädalal, et koondab oma Põhja-Ameerika üksuses tuhat töökohta. Peatsest koondamisest on teatanud ka teised tööstust teenindavad ettevõtted.
Tootmiskulude vähendamine on kasulik naftakompaniidele endile, aga see toetab ka nafta hinna edasist langust.
Eesti ettevõtete jaoks on käes väga keeruline aeg, millele annavad hoogu erinevad maksumuudatused ja üleüldine kiire palgatõus, pärssides eriti tööstus- ja tootmissektori konkurentsivõimet. Logistikaettevõtte DSV Estonia tegevjuht Alvar Tõruke tõdeb, et olukord on veidi sarnane 1990. aastatele, mil Eesti vabaks sai ning tuli hakata oma riiki looma ja leiutama.