Piimhappebakteri Lactobacillus
fermentum ME-3 üks väljatöötajatest Epp Songisepp ütles aripaev.ee lugeja
küsimusele tema unistuste kohta vastates, et Nobeli preemia oleks
tore.
Lugeja küsis, et kui suured on tavalised auhinnad leiutiste eest. Songisepp vastas, et rahalise auhinna kohta ei oska ta vastata. "Meie Lactobacillus fermentum ME-3 auhinnaks on olnud medalid-meened-aukirjad-soojad käepigistused," kommenteeris ta. Küsimusele, millise auhinna võitmisest te unistate, vastas Songisepp: "Naljaga pooleks võiks vastata, et Nobeli preemia". Täpsustavale pärimisele, et mis kategoorias oleks võimalik selle avastuse eest Nobeli preemia saada, vastas ta, et võib-olla meditsiiniuuringud.
Songisepp lisas, et Tartu Ülikoolis tegustenud teadlased on pälvinud Nobeli preemiaid. Näiteks prof. Wilhelm Ostwald (keemik) 1909. Rootslane prof. Ragnar Granit (füsioloog) 1967. Viimasega on lood küll tema sõnul ebaselged. Helsinki ülikooli andmetel töötas ta TÜ professorina 1929-1931. "Kas need andmed ka tõele vastavad, pole päris selge," lisas Songisepp.
ME-3 bakteri on omanikuks Tartu Ülikool. Patendi omanik otsustab, kellele leiutise kasutamisõigus litsentseeritakse. Sõlmitakse litsentsileping. "Hetkel on Eestis Lactobacillus fermentum ME-3 kasutamiseks litsentsileping sõlmitud ainult Tere AS-ga. Kui ilmub mõni teine firma, mis soovib oma tootes samuti ME-3 kasutada, kooskõlastatakse TÜ ja selle konkreetse firma juristide vahel täpsed tingimused," lisas ta.
Lugeja küsis, kas bakterit Lactobacillus saab kasutada ainult piimatoodetes või saab nt ka vorsti tervislikumaks muuta. Songisepp vastas: "Huvitav mõte! Kui ilmub huviline tööstus, miks mitte? Laktobatsille sh. probiootikume kasutatakse ka lihatoodetes n. salaami," kommenteeris ta.
Seotud lood
Kile ja keskkonnasõbralik ühes lauses ei tundu just tavapärane kombinatsioon, kuid just sedaviisi on korraldanud oma tootmise Hiiumaa roheluses tegutsev Dagöplast. Ümbertöödeldud materjalidest kile tootmine on Dagöplasti DNA-s olnud alates ettevõtte loomisest 1998. aastal, viimastel aastatel on jõudsasti kasvanud biolaguneva ja komposteeruva kile valmistamise osakaal. Viimastes näeb ettevõtte juht Kulvo Pendra suurt potentsiaali. Oma äri veelgi jätkusuutlikumalt korraldamiseks on asunud Dagöplast EISi toel, meetme „Tootmisettevõtja ärimudeli muutmise toetus“ abil roheteekonnale.