Koondamiste arvu kasvu nimetas Vanatalu puidusektoris, samuti on koondamislaine tabanud ehitussektorit. „Teenindussektoris on koondamisi vähem,“ märkis ta.
Vanatalu märkis, et aasta alguses on koondatud rohkem inimesi kui eelmisel aastal ning uute töötute hulgas on koondamine eelneva töösuhte lõpetamise põhjusena võrreldes eelmise aastaga kasvanud.
Märtsi lõpu seisuga oli tööturuametis registreeritud 17 181 töötut, mis moodustab 2,7% tööjõust vanuses 16 aastat kuni pensioniiga. Võrreldes veebruariga oli registreeritud töötuid 441 inimese võrra rohkem (+2,6%) ning võrreldes 2007. aasta 31. märtsiga kasvas töötute arv 20,5%.
„Arvel olevatest töötututest kuulub ligi 70% riskirühma, nagu näiteks noored vanuses 16-24, vanemaealised töötud ehk üle 55aastased, riigikeelt mitte valdavad inimesed, puudega inimesed, vanglast vabanenud, hooldamiskohustusega inimesed ja pikaajalised töötud, nendega on vaja põhjalikult tegeleda,“ rääkis avalike suhete nõunik.
Vanatalu rääkis, et tööturuamet on praktiseerinud kaks aastat uut meetodit, kus vastavalt töötu oskustele ja kogemustele koostatakse koostöös konsultandiga inimesele tegevuskava ning selgitatakse välja konkreetsed tegevused ja koolitusvajadused, mis aitavad inimesel tööturul hakkama saada.
„Suurtes kohtades nagu Tallinnas, kus inimese kohta on suur koormus, on iga kliendi kohta aega vähem. Seevastu aga väiksemates kohtades saab ühe inimesega palju põhjalikumalt tegeleda,“ ütles Vanatalu. Kõrgeim registreeritud töötuse määr on piirkondades nagu Valgamaal, Võrumaal ja Ida-Virumaal.
Ühe töötu kohta tehtavatest kulutustest rääkis Vanatalu, et see varieerub. „Mõni töötu leiab töö stendilt, selle peale ei kulu midagi, kuid teise töötu koolitus võib kesta kuni aasta ja inimese eest tasutakse seoses koolitusega ka sõit ja majutus,“ tunnistas ta.
„Näiteks keevitajate, maniküürijate, massööride koolitused on kulukad, kuna sellele kulub ka pikem aeg. Aastane koolitus võib maksma minna mõnikümmend tuhat krooni,“ ütles Vanatalu.