Putini torujuhe jõuab Euroopa Liidu plaanidest ette

Venemaa ja Bulgaaria allkirjastasid reedel
Sofias president Vladimir Putini ametliku visiidi käigus kokkuleppe gaasijuhtme
South Stream ehitamiseks, mis vähendab ELi toetatud alternatiivse
torujuhtmeplaani realiseerimise väljavaateid ning kindlustab Euroopa Liidu
sõltuvust Venemaa gaasist.

Kokkuleppele eelnesid pingelised läbirääkimised, mille järel Bulgaaria peaminister Sergei Staniðev teatas, et Bulgaaria huvid said kaitstud. Torujuhtme ehitamiseks ja opereerimiseks Bulgaaria territooriumile loodav firma jaguneb Bulgaaria ja Venemaa vahel võrdselt pooleks, vahendas Wall Street Journal.

Varem nõudis Venemaa riiklik gaasimonopol Gazprom 51% suurust osalust. Bulgaaria positsiooni tugevdas aga ELi ja USA konkureeriv torujuhtmeprojekt Nabucco, mis peaks samuti kulgema läbi Bulgaaria territooriumi.

Sunnitud järeleandmisest hoolimata oli tegu Vladimir Putini ja Venemaa võiduga, mis on juba praegu ELi suurim gaasitarnija ning mis püüab oma kontrolli alla saada ka endiste NL riikide energiatarnete üle lääne turule. Juba praegu annab Venemaa 40% ELi gaasist.

South Stream on Vene Gazpromi ja Itaalia Eni ühisprojekt, mis hakkab transportima 30 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas ning mis teeb Bulgaariast Venemaa maagaasitarnetele värava Kaugu-Euroopasse ja kaugemale. Nagu North Stream Läänemere all võimaldab South Stream Venemaal olulise osa oma gaasiekspordist Ukrainast mööda juhtida.

Putini ja Bulgaaria presidendi Georgi Parvanovi juuresolekul allkirjastati ka kokkulepe kahe reaktori ostmiseks Vene Atomstroyexportilt Bulgaaria Belene tuumajaamale. Koos Kreekaga allkirjastati kokkulepe ühisfirma loomiseks Burgas-Alexandroupolis naftajuhtme rajamiseks.

Venemaa on lubanud South Streami gaasijuhet pikendada ka Serbiasse ja ehitada sinna suur gaasihoidla. Kosovo iseseisvuse üle käivas vaidluses on Serbia üha enam lääneriikidest ära pööranud ja Venemaalt tuge otsinud, mis kajastub ka tihenevates majandussuhtes. Läinud nädalal tegi Gazprom uue suurema pakkumise Serbia nafta- ja gaasikontserni NIS oma kontrolli alla saamiseks.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara