Vene energiaettevõtte plaanid põrkuvad ELi barjääridele

Euroopa Komisjon plaanib kärpida Vene
energiaettevõtete ambitsioone Euroopa Liidus laieneda, kirjutas The Financial
Times.

Konfidentsiaalse töös oleva paberi kohaselt plaanib Euroopa Komisjon võtta kasutusele meetmed, mille kohaselt piiratakse kolmandate riikide ligipääsu ELi energiasektorile, eriti elektri ja gaasivõrkudele. Teise salajase dokumendi kohaselt võib EL energiaturg olla haavatav, mitte ainult energiaga varustamise tõttu kolmandate riikide poolt vaid ka energiavõrkude ülevõtmise pärast kolmandate riikide poolt.

Üks võimalus on nn vastastikkuse klausel, mis hoiaks eemale Venemaa ja Saudi Araabia, kus Euroopa Liidu ettevõtetele kehtivad karmid investeerimispiirangud.

Tagasihoidlikuma plaani kohaselt on Komisjonil õigus iga ostja tausta hoolikalt uurida. Karmima ettepaneku kohaselt kuulutatakse energiaturg strateegiliseks sektoriks, mis tähendav, et enamus mitte ELi võtted ei saa sinna investeerida.

On spekuleeritud, et Venemaa või mõne teise energiarikka riigi riiklik ettevõte nagu Gazprom soovib kontrollida ELi energiaga varustamist. Kui mainutud plaanid ellu viiakse, oleks see tohutu löök Gazpromile, kellel on ambitsioonikad plaanid Euroopas laieneda ja kellele kuuluvad juba energiaettevõtted ELis.

Ettepanekud on seotud Komisjoni plaaniga suurendada konkurentsi ELi energiaturul ja hajutada hirme turu vabaks laskmise ees. Ettepanekud avaldatakse 19. septembril.

Osale arutelus

  • Mariliis Pinn

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara